۷ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

گروهی از مقام‌های سابق آمریکا خواستار بازگشت پرزیدنت بایدن به برجام شدند

۴۱ مقام سابق آمریکایی با امضای یک نامه سرگشاده به جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده خواستار بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران شده و هشدار داده‌اند ناکامی در این امر می‌تواند به معنای یک جنگ پرهزینه جدید باشد. نشریه نیوزویک روز جمعه ۱۷ بهمن در گزارشی با این مقدمه نوشت، این گروه از مقام‌های سابق نظامی، امنیتی و دیپلماتیک معتقدند برجام تنها ابزاری است که می‌توان با استفاده از آن از یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرد. آنها در نامه نوشته‌اند: «ما قویا از بازگرداندن محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، با بازگشت سریع ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌ای به عنوان نقطه آغازین گفت‌وگوهای بیشتر برای رسیدگی به دیگر تهدیدهای ایران، حمایت می‌کنیم.» امضاکنندگان نامه تاکید کرده‌اند از تهدیدهای ایران علیه امنیت ملی آمریکا شناخت روشنی دارند و گفته‌اند: «بزرگترین تهدید، ساخت یک سلاح هسته‌ای ایرانی است. پیشگیری از ایران مجهز به سلاح هسته‌ای باید هدف برتر سیاست ایران ما باشد.» بیش از پنجاه تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز با این استدلال که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از یک ایران هست..

۴۱ مقام سابق آمریکایی با امضای یک نامه سرگشاده به جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده خواستار بازگشت واشنگتن به توافق هسته‌ای با ایران شده و هشدار داده‌اند ناکامی در این امر می‌تواند به معنای یک جنگ پرهزینه جدید باشد.

نشریه نیوزویک روز جمعه ۱۷ بهمن در گزارشی با این مقدمه نوشت، این گروه از مقام‌های سابق نظامی، امنیتی و دیپلماتیک معتقدند برجام تنها ابزاری است که می‌توان با استفاده از آن از یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای جلوگیری کرد.

آنها در نامه نوشته‌اند: «ما قویا از بازگرداندن محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، با بازگشت سریع ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌ای به عنوان نقطه آغازین گفت‌وگوهای بیشتر برای رسیدگی به دیگر تهدیدهای ایران، حمایت می‌کنیم.»

امضاکنندگان نامه تاکید کرده‌اند از تهدیدهای ایران علیه امنیت ملی آمریکا شناخت روشنی دارند و گفته‌اند: «بزرگترین تهدید، ساخت یک سلاح هسته‌ای ایرانی است. پیشگیری از ایران مجهز به سلاح هسته‌ای باید هدف برتر سیاست ایران ما باشد.»

بیش از پنجاه تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز با این استدلال که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ از یک ایران هسته‌ای پیشگیری نکرده و از روز اول یک شکست بود، از پرزیدنت بایدن خواسته‌اند که به آن توافق باز نگردد.

Light illuminates the U.S. Capitol dome on Capitol Hill in Washington, Monday, March 16, 2020. With an urgency unseen since the…بیش از ۵۰ نماینده جمهوری‌خواه کنگره خواستار عدم بازگشت آمریکا به برجام شدندبیش از پنجاه تن از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای از جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده، خواستند به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ ایران باز نگردد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع به کار خود این موضع را تكرار کرده که اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

State Department spokesperson Ned Priceرد ضمنی پیشنهاد محمدجواد ظریف توسط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران به تعهدات برجام بازگردد، ما هم چنین خواهیم کرد«نِد پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نخستین کنفرانس خبری در واشنگتن، به طور ضمنی پیشنهاد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را برای بازگشت همزمان آمریکا و ایران به توافق هسته‌ای موسوم به برجام رد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، برگرداند.