۱۰ اسفند ۱۳۹۹

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نتانیاهو: بلندی‌های جولان تا ابد بخشی از خاک اسرائیل باقی خواهد ماند

نتانیاهو: بلندی‌های جولان تا ابد بخشی از خاک اسرائیل باقی خواهد ماند بنیامین نتانیاهو می‌گوید: «چه با توافق، چه بی‌توافق، ما از جولان پایین نخواهیم آمد». ساعاتی پس از آن‌که وزیر خارجه آمریکا حاضر نشد اعلام کند که دولت جو بایدن «حاکمیت اسرائیل» بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد یا نه، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که جولان «تا ابد بخشی از اسرائیل باقی خواهد ماند». بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن در دیدار از شمال اسرائیل افزود: «چه با توافق، چه بی‌توافق، ما از جولان پایین نخواهیم آمد؛ موضع ما روشن است؛ این‌جا همیشه بخشی از کشور اسرائیل باقی می‌ماند». آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که دولت جو بایدن کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل را حیاتی می‌داند. او در عین حال گفت که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این بلندی‌ها، از منظر حقوقی و قانونی یک موضوع متفاوت است. در حالی که دولت جدید آمریکا در حال بازنگری و تغییر بسیاری از تصمیماتی است که در زمان دولت دونالد ترامپ گرفته شده بود، شبکه سی‌ان‌ان از آنتونی بلینکن پرسیده بود که آ..

نتانیاهو: بلندی‌های جولان تا ابد بخشی از خاک اسرائیل باقی خواهد ماند

بنیامین نتانیاهو می‌گوید: «چه با توافق، چه بی‌توافق، ما از جولان پایین نخواهیم آمد».
بنیامین نتانیاهو می‌گوید: «چه با توافق، چه بی‌توافق، ما از جولان پایین نخواهیم آمد».

ساعاتی پس از آن‌که وزیر خارجه آمریکا حاضر نشد اعلام کند که دولت جو بایدن «حاکمیت اسرائیل» بر بلندی‌های جولان را به رسمیت می‌شناسد یا نه، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که جولان «تا ابد بخشی از اسرائیل باقی خواهد ماند».

بنیامین نتانیاهو روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن در دیدار از شمال اسرائیل افزود: «چه با توافق، چه بی‌توافق، ما از جولان پایین نخواهیم آمد؛ موضع ما روشن است؛ این‌جا همیشه بخشی از کشور اسرائیل باقی می‌ماند».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا، روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که دولت جو بایدن کنترل بلندی‌های جولان توسط اسرائیل را حیاتی می‌داند.

او در عین حال گفت که به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر این بلندی‌ها، از منظر حقوقی و قانونی یک موضوع متفاوت است.

در حالی که دولت جدید آمریکا در حال بازنگری و تغییر بسیاری از تصمیماتی است که در زمان دولت دونالد ترامپ گرفته شده بود، شبکه سی‌ان‌ان از آنتونی بلینکن پرسیده بود که آیا اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان نیز تغییر خواهد کرد یا نه.

ترامپ در اوایل سال ۱۳۹۷ با تغییر سیاست دولت‌های آمریکا از آغاز اشغال جولان به‌دست اسرائیل، حاکمیت آن بر این بلندی‌ها را به رسمیت شناخت.

اما آنتونی بلینکن به سی‌ان‌ان گفت دولت جدید آمریکا نیازهای امنیتی اسرائیل را درک می‌کند و کنترل اسرائیل بر این بلندی‌ها، به دلیل تهدیدات امنیتی که از ناحیه سوریه متوجه اسرائیل است، قابل درک و برای اسرائیل امری حیاتی است.

وزیر خارجه آمریکا به حضور نظامی نیروهای وابسته به ایران و نظامیان سوریه در نزدیکی اسرائیل اشاره کرد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، نیز روز دوشنبه با حضور در بلندی‌های جولان گفته بود که اسرائیل با تثبیت نفوذ نظامی ایران در نزدیکی مرز سوریه و اسرائیل کنار نخواهد آمد و به زدن ضربات پیاپی به آن‌ها ادامه می‌دهد.

نه تنها بنیامین نتانیاهو، بلکه رهبران سایر احزاب میانه و راست اسرائیل در آستانه انتخابات پارلمانی روز سوم فروردین سال ۱۴۰۰، گفتند که «کشورشان فارغ از موضعی که آنتونی بلینکن گرفته است، به توسعه شهرک‌سازی در جولان ادامه خواهد داد».

به نوشته روزنامه جروزالم پست، گیدئون ساعار و نفتالی بنت، دو سیاستمدار رقیب بنیامین نتانیاهو در انتخابات پیش رو، در واکنش به گفته‌های وزیر خارجه جدید آمریکا تاکید کردند که اگر دولت بعدی نیز به ریاست آن‌ها تشکیل شود، کماکان سیاست تقویت حضور اسرائیل در این منطقه را پیگیری می‌کنند.

سرعت موضع‌گیری رهبران اسرائیلی در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه ایالات متحده، ممکن است نشانه دیگری از احتمال بروز تقابل بین اسرائیل با دولت جدید آمریکا باشد.

اسرائیل در حالی به صراحت عدم حمایت کامل دولت جدید آمریکا از به رسمیت شناختن حاکمیت خود بر جولان را به چالش کشیده است که جو بایدن سه هفته بعد از ورود به کاخ سفید هنوز با بنیامین نتانیاهو تماس تلفنی نگرفته است.

اکثر روسای‌جمهوری در آمریکا به فاصله کوتاهی بعد از ورود به کاخ سفید با نخست‌وزیر اسرائیل تلفنی صحبت می‌کردند.

نتانیاهو در این زمینه گفته که آقای بایدن «برنامه کار خود را دارد». آنتونی بلینکن نیز ابراز اطمینان کرده که این تماس به زودی انجام خواهد شد.

اسرائیل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را به اشغال خود در آورد و ۱۴ سال بعد از آن، در زمان نخست‌وزیری مناخم بگین، در سال ۱۹۸۱، این منطقه را رسما ضمیمه خاک خود کرد.

اسرائیل در ۵۴ سال گذشته ده‌ها شهر و شهرک در این منطقه ساخته است.

هیچ کشور دیگری غیر از آمریکا، حاکمیت اسرائیل بر جولان را قبول ندارد. قطعنامه‌های سازمان ملل نیز خواهان استرداد جولان است.