۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آژانس دارویی اروپا هر گونه ارتباط بین واکسن آسترازنکا و لخته شدن خون را منتفی دانست

آژانس دارویی اروپا هر گونه ارتباط بین واکسن آسترازنکا و لخته شدن خون را منتفی دانست آژانس دارویی اروپا روز پنج‌شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباطی بین واکسن آسترازنکا و افزایش خطر لخته شدن خون وجود ندارد. این نهاد بار دیگر تاکید کرده است که مزایای واکسن آسترازنکا بر خطرات بالقوه و احتمالی آن می‌چربد. یافته اخیر آژانس دارویی اروپا می‌تواند راهگشای آن دسته از کشورهای اروپایی باشد که استفاده از واکسن آسترازنکا را طی هفته‌های گذشته به‌طور موقت متوقف کردند تا تزریق این واکسن را از سر بگیرند. امر کوک، مدیر آژانس دارویی اروپا، روز پنج‌شنبه گفت این آژانس نمی‌تواند ارتباط بین انواع نادر لخته شدن خون و واکسن را به‌طور قطعی رد کند. در همین حال، کارشناسان بر افزایش آگاهی‌بخشی میان پزشکان و افراد در معرض خطر که قصد واکسن زدن دارند، تاکید کرده‌اند. بنابر توصیه کارشناسان آژانس، بهتر است توضیحات مربوط به این موارد به دفترچه‌های راهنمای واکسن کرونا افزوده شود تا کارکنان بخش سلامت، کادر درمان و همچنین بیماران از موارد نادری که تزریق واکسن به ایجاد لخته خون منجر شده اس..

آژانس دارویی اروپا هر گونه ارتباط بین واکسن آسترازنکا و لخته شدن خون را منتفی دانست

آژانس دارویی اروپا روز پنج‌شنبه ۲۸ اسفند اعلام کرد کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که ارتباطی بین واکسن آسترازنکا و افزایش خطر لخته شدن خون وجود ندارد.

این نهاد بار دیگر تاکید کرده است که مزایای واکسن آسترازنکا بر خطرات بالقوه و احتمالی آن می‌چربد.

یافته اخیر آژانس دارویی اروپا می‌تواند راهگشای آن دسته از کشورهای اروپایی باشد که استفاده از واکسن آسترازنکا را طی هفته‌های گذشته به‌طور موقت متوقف کردند تا تزریق این واکسن را از سر بگیرند.

امر کوک، مدیر آژانس دارویی اروپا، روز پنج‌شنبه گفت این آژانس نمی‌تواند ارتباط بین انواع نادر لخته شدن خون و واکسن را به‌طور قطعی رد کند. در همین حال، کارشناسان بر افزایش آگاهی‌بخشی میان پزشکان و افراد در معرض خطر که قصد واکسن زدن دارند، تاکید کرده‌اند.

بنابر توصیه کارشناسان آژانس، بهتر است توضیحات مربوط به این موارد به دفترچه‌های راهنمای واکسن کرونا افزوده شود تا کارکنان بخش سلامت، کادر درمان و همچنین بیماران از موارد نادری که تزریق واکسن به ایجاد لخته خون منجر شده است، آگاهی یابند.

امر کوک در بخش دیگری از سخنانش بر اثربخشی بالای واکسن آسترازنکا در حفاظت از شهروندان در برابر کووید ۱۹ تاکید کرد.

به گفته مدیر آژانس دارویی اروپا، نتایج آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن کرونای آسترازنکا دست‌کم ۶۰ درصد است و از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری می‌کند.

او افزود، شواهد دنیای واقعی در واقع نشان می‌دهد اثربخشی این واکسن حتی از این میزان هم بالاتر است.

مقامات سازمان بهداشت جهانی و مدیران شرکت داروسازی «آسترازنکا» نیز بر همین نکته تاکید کردند.

شرکت بریتانیایی-سوئدی «آسترازنکا» که این محصول را با همکاری دانشگاه آکسفورد تولید کرده است در روزهای اخیر اعلام کرد تاکنون بیش از ۱۷ میلیون نفر در دنیا این واکسن را تزریق کرده‌اند اما تعداد بسیار اندکی دچار لختگی خون شده‌اند و ارتباط بین این عارضه جانبی با تزریق واکسن هنوز ثابت نشده است.

 تصمیم بسیاری از کشورهای اروپایی برای متوقف کردن تزریق واکسن «آسترازنکا» روند واکسیناسیون جمعیت اروپا را کندتر خواهد کرد. بیشتر در این باره:

آژانس دارویی اروپا: فواید واکسن «آسترازنکا» بر خطرات آن می‌چربد

در بریتانیا که بیش از ۱۱ میلیون دوز واکسن «آسترازنکا» تزریق شده است، نهادهای پزشکی تاکنون هیچ موردی از لخته شدن خون بیماران را شناسايی نکرده‌اند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر این کشور، نیز پیشتر گفته بود: «این واکسن کاملا مطمئن و بسیار موثر است».

از سوی دیگر، یکی از مسئولان کمیته مشورتی دولت فرانسه در زمینه واکسیناسیون روز سه‌شنبه تاکید کرده بود موارد لخته شدن خون که در هفته‌های اخیر گزارش شده بالاتر از حد نصاب معمولی است. این مقام مسئول افزود: «چند مورد غیرمعمول و بسیار پیچیده را مشاهده کرده‌ایم که توقف تزریق واکسن آسترازنکا و انجام تحقیقات بیشتر را کاملا توجيه می‌کند».

طبق آمارهای مرکز اروپایی مقابله با بیماری های مسری تاکنون فقط پنج درصد از جمعیت اتحادیه اروپا به طور کامل واکسینه شده‌اند.

در روزهای اخیر، تصمیم بسیاری از کشورهای اروپایی برای متوقف کردن تزریق واکسن آسترازنکا بحث‌های داغی در مورد کندتر شدن روند واکسیناسیون جمعیت اروپا به راه انداخته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر