۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

برگزاری جشن چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران

در آخرین چهارشنبه پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ایرانیان سراسر کشور همچون سال‌های گذشته چهارشنبه سوری را جشن گرفتند، آئین کهنی که نه تنها در ایران بلکه در برخی از کشورهای دیگر همچون تاجیکستان و آذربایجان نیز برگزار می‌شود. بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ روز گذشته در شب چهارشنبه سوری شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف ایران به جشن و پایکوبی پرداختند و برخلاف سال‌های گذشته نیز گزارش زیادی از درگیری پلیس با مردم داده نشده است. از سوی دیگر برخی از رسانه‌های داخلی ایران، به نقل از سخنگوی سازمان اورژانس اعلام کرده‌اند که روز گذشته و در مراسم چهارشنبه پایان سال دستکم «۱۸۹۴ نفر مصدوم، ۱۳۱ نفر قطع عضو و متأسفانه ۹ نفر فوت کردند.» Sorry, but your browser cannot support embedded video of this type, you can download this video to view it offline. دانلود360p | 3 MB480p | 5 MB540p | 7 MB720p | 13 MB1080p | 25 MBاصلی | 110 MB اِمبد" />کپی دانلود صوتیهمچنین به نظر می‌رسد این آئین کهن ایرانی سال جاری تحت تاثیر موزیک ویدئویی جنجالی ساسی مانکن، خواننده..

در آخرین چهارشنبه پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ایرانیان سراسر کشور همچون سال‌های گذشته چهارشنبه سوری را جشن گرفتند، آئین کهنی که نه تنها در ایران بلکه در برخی از کشورهای دیگر همچون تاجیکستان و آذربایجان نیز برگزار می‌شود.

بر اساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و همچنین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی،‌ روز گذشته در شب چهارشنبه سوری شهروندان ایرانی در شهرهای مختلف ایران به جشن و پایکوبی پرداختند و برخلاف سال‌های گذشته نیز گزارش زیادی از درگیری پلیس با مردم داده نشده است.

از سوی دیگر برخی از رسانه‌های داخلی ایران، به نقل از سخنگوی سازمان اورژانس اعلام کرده‌اند که روز گذشته و در مراسم چهارشنبه پایان سال دستکم «۱۸۹۴ نفر مصدوم، ۱۳۱ نفر قطع عضو و متأسفانه ۹ نفر فوت کردند.»

Sorry, but your browser cannot support embedded video of this type, you can download this video to view it offline.

دانلود360p | 3 MB480p | 5 MB540p | 7 MB720p | 13 MB1080p | 25 MBاصلی | 110 MB اِمبد" />کپی دانلود صوتی

همچنین به نظر می‌رسد این آئین کهن ایرانی سال جاری تحت تاثیر موزیک ویدئویی جنجالی ساسی مانکن، خواننده موسیقی پاپ ساکن کالیفرنیا که در طول هفته‌های گذشته بحث‌های مختلفی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته، قرار گرفته و جوانان ایرانی با آن در خیابان‌ها به پایکوبی پرداخته‌اند.

View this post on Instagram

A post shared by SASY (@sasy)

برخی از چهره‌های شناخته سیاسی و هنرمندان نیز روز گذشته با به اشتراک گذاشتن تصاویری در شبکه‌های اجتماعی، این جشن را پاس داشتند. شاهزاده رضا پهلوی، با‌ انتشار ویدئویی از پریدن از روی آتش به همراه همسر و یکی از فرزندان خود فرح پهلوی نوشته است «نور بر تاریکی پیروز است.»

آخرین #چهارشنبه_سوری قرن در کنار همسرم یاسمین و دخترم فرح
نور بر تاریکی پیروز است.#نه_به_جمهوری_اسلامیpic.twitter.com/bF22mBuVem

— Reza Pahlavi (@PahlaviReza) March 17, 2021

در طول سال‌های گذشته برگزاری جشن‌های چهارشنبه سوری با فراز و نشیب‌های بسیاری همچون ممنوعیت پایکوبی، روشن کردن آتش روبرو بوده و در برخی از برهه‌های زمانی نیز این جشن با درگیری‌های خیابانی شدیدی میان نیروهای امنیتی و مردم در شهرهای مختلف ایران همراه بوده است.