۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

عربستان سعودی می‌گوید شرکت عظیم نفتی این کشور امسال ۴۴ درصد کمتر سود داشته است

شرکت آرامکو غول نفتی عربستان سعودی روز دوشنبه ۲ فروردین اعلام کرد که به دلیل کاهش تقاضا در بازار انرژی و سوخت در پی همه گیری ویروس کرونا و افت قیمت جهانی نفت، سود این شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و به حدود کمتر از ۴۴ درصد رسیده است. شرکت نفت آرامکو که بزرگترین مالیات دهنده به پادشاهی عربستان سعودی محسوب می‌شود، اعلام کرده در سال گذشته به دولت سعودی حدود ۳۰ درصد مالیات کمتری پرداخت کرد. با این حال، این شرکت نفتی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان بشمار می‌رود و میزان سود خالص خود در سال ۲۰۲۰ معادل ۴۹ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته به رغم کاهش شدید سود خالص در سال گذشته، به تعهدات خود نسبت به سهامداران پایبند بود و به آنان حدود ۷۵ میلیارد دلار سود پرداخت کرده که این رقم، از سود خالص این شرکت بیشتر بوده است. آرامکو همچنین تاکید کرده که در یکی از پرچالش ترین دوره ها در طول تاریخ معاصر صنعت نفت بسر برده و انعطاف پذیری مالی شدیدی را متحمل شده است.

شرکت آرامکو غول نفتی عربستان سعودی روز دوشنبه ۲ فروردین اعلام کرد که به دلیل کاهش تقاضا در بازار انرژی و سوخت در پی همه گیری ویروس کرونا و افت قیمت جهانی نفت، سود این شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و به حدود کمتر از ۴۴ درصد رسیده است.

شرکت نفت آرامکو که بزرگترین مالیات دهنده به پادشاهی عربستان سعودی محسوب می‌شود، اعلام کرده در سال گذشته به دولت سعودی حدود ۳۰ درصد مالیات کمتری پرداخت کرد.

با این حال، این شرکت نفتی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان بشمار می‌رود و میزان سود خالص خود در سال ۲۰۲۰ معادل ۴۹ میلیارد دلار اعلام کرده و گفته به رغم کاهش شدید سود خالص در سال گذشته، به تعهدات خود نسبت به سهامداران پایبند بود و به آنان حدود ۷۵ میلیارد دلار سود پرداخت کرده که این رقم، از سود خالص این شرکت بیشتر بوده است.

آرامکو همچنین تاکید کرده که در یکی از پرچالش ترین دوره ها در طول تاریخ معاصر صنعت نفت بسر برده و انعطاف پذیری مالی شدیدی را متحمل شده است.