۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نخستین دیدار حضوری وزیر خارجه جدید آمریکا با همتایان اروپایی در بروکسل؛ اشاره به موضوع ایران

آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو، برای نخستین بار به شکل حضوری با همتایان خود در اروپا دیدار کرد و در یکی از این دیدارها با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا، به موضوع ایران نیز اشاره شد. آقای بلینکن سه شنبه شب ۳ فروردین در توئیتی نوشت که او «دیدار خوبی» با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، دومینیک راب همتای بریتانیایی و همچنین هایکو ماس وزیر خارجه آلمان داشته است. او نوشت که در این دیدار درباره ایران، روسیه، چین و سایر مسائل مهم گفتگو کرده است. Good meeting with French Foreign Minister @JY_LeDrian, German Foreign Minister @HeikoMaas, and UK Foreign Secretary @DominicRaab today on Iran, Russia, China, and other pressing issues. The Transatlantic relationship is central to solving global challenges. pic.twitter.com/2UiH3YYVMh — Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 24, 2021همچین سه‌شنبه شب وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد که چهار وزیر خارجه، ضمن اشاره به چالش‌های موجود از سوی روسیه و چین، درب..

آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت بایدن در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو، برای نخستین بار به شکل حضوری با همتایان خود در اروپا دیدار کرد و در یکی از این دیدارها با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا، به موضوع ایران نیز اشاره شد.

آقای بلینکن سه شنبه شب ۳ فروردین در توئیتی نوشت که او «دیدار خوبی» با ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، دومینیک راب همتای بریتانیایی و همچنین هایکو ماس وزیر خارجه آلمان داشته است. او نوشت که در این دیدار درباره ایران، روسیه، چین و سایر مسائل مهم گفتگو کرده است.

Good meeting with French Foreign Minister @JY_LeDrian, German Foreign Minister @HeikoMaas, and UK Foreign Secretary @DominicRaab today on Iran, Russia, China, and other pressing issues. The Transatlantic relationship is central to solving global challenges. pic.twitter.com/2UiH3YYVMh

— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) March 24, 2021

همچین سه‌شنبه شب وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای تاکید کرد که چهار وزیر خارجه، ضمن اشاره به چالش‌های موجود از سوی روسیه و چین، درباره وضعیت در افغانستان، ایران، لیبی و یمن گفت و گو کردند.

جزئیات دیگری از بحث این وزرای خارجه درباره ایران مطرح نشده است. از سوی دیگر، دومنیک راب وزیر خارجه بریتانیا نیز در توئیتر خود نوشت که بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان از تلاش برای صلح در یمن تا جلوگیری از تبدیل شدن جمهوری اسلامی ایران به یک قدرت هسته ای، در کنار هم ایستاده اند.

From pushing for peace in Yemen to preventing Iran from becoming a nuclear power, 🇬🇧 🇺🇸 🇫🇷 🇩🇪 stand together as force for good.
Today @ABlinken@HeikoMaas@JY_LeDrian & I met in-person for the first time to discuss the challenges and opportunities that lie ahead

— Dominic Raab (@DominicRaab) March 23, 2021

دولت قبلی ایالات متحده در سال ۱۳۹۷ با هدف دستیابی به توافقی که علاوه بر برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را نیز در برگیرد از برجام خارج شد، اما ایران تن به مذاکره نداد. دولت جدید آمریکا گفته است که قصد دارد به توافق بازگردد، اما پیش از آن ایران باید از تعهدات خود در برجام به‌طور کامل پیروی کند. تهران می‌گوید برای این کار واشینگتن باید تحریم‌ها را لغو کند.

۲۷ فروردین، رابرت مالی نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به صدای آمریکا گفته بود که ایالات متحده برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تعلل نخواهد کرد و آماده بازگشت به برجام به شرط بازگشت ایران است.