۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

شمارش آرا در اسرائیل به پایان رسید؛ نتانیاهو و رقبا، هیچکدام اکثریت لازم را برای تشکیل دولت کسب نکردند

کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل روز پنجشنبه پنجم فروردین اعلام کرد شمارش آرا پایان یافته است. نتایج منتشر شده نشان می‌دهد هیچ‌یک از احزاب، اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت را به دست نیاورده‌اند. هر حزبی که بتواند به ائتلافی بالای ۶۱ کرسی برسد، می‌تواند دولت تشکیل دهد اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نتایج نهایی حاکی از این است که بنیامین نتانیاهو و گروه متحد او در ائتلاف راست نتوانسته اند اکثریت لازم را برای تشکیل کابینه جدید کسب کنند. روزنامه جروزالم پست هم در گزارشی اعلام کرد ائتلاف بنیامین نتانیاهو، و همچنین ائتلاف رقیب، هیچ کدام موفق به کسب حد نصاب لازم برای تشکیل کابینه نشده‌اند. از ۱۲۰ کرسی پارلمان، ائتلاف نتانیاهو ۵۲ کرسی و ائتلاف رقیب ۵۷ کرسی کسب کرده‌اند که هیچ کدام ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه را در اختیار ندارند. حزب «یامینا» با گرایش ملی‌گرایانه هفت کرسی، و حزب اسلامگرای اعراب ساکن اسرائیل موسوم به «رام»، به رهبری منصور عباس چهار کرسی را به خود اختصاص داده که البته به هیچ گروهی قول همکاری نداده‌اند. این چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل ظرف دو سال گذشته است که ناظران آن را..

کمیته مرکزی انتخابات اسرائیل روز پنجشنبه پنجم فروردین اعلام کرد شمارش آرا پایان یافته است. نتایج منتشر شده نشان می‌دهد هیچ‌یک از احزاب، اکثریت مورد نیاز برای تشکیل دولت را به دست نیاورده‌اند.

هر حزبی که بتواند به ائتلافی بالای ۶۱ کرسی برسد، می‌تواند دولت تشکیل دهد اما به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نتایج نهایی حاکی از این است که بنیامین نتانیاهو و گروه متحد او در ائتلاف راست نتوانسته اند اکثریت لازم را برای تشکیل کابینه جدید کسب کنند. روزنامه جروزالم پست هم در گزارشی اعلام کرد ائتلاف بنیامین نتانیاهو، و همچنین ائتلاف رقیب، هیچ کدام موفق به کسب حد نصاب لازم برای تشکیل کابینه نشده‌اند.

از ۱۲۰ کرسی پارلمان، ائتلاف نتانیاهو ۵۲ کرسی و ائتلاف رقیب ۵۷ کرسی کسب کرده‌اند که هیچ کدام ۶۱ کرسی لازم برای تشکیل کابینه را در اختیار ندارند.

حزب «یامینا» با گرایش ملی‌گرایانه هفت کرسی، و حزب اسلامگرای اعراب ساکن اسرائیل موسوم به «رام»، به رهبری منصور عباس چهار کرسی را به خود اختصاص داده که البته به هیچ گروهی قول همکاری نداده‌اند.

این چهارمین انتخابات پارلمانی اسرائیل ظرف دو سال گذشته است که ناظران آن را نوعی همه پرسی برای بنیامین نتانیاهو می دانستند.

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu waves to his supporters after the first exit poll results for the Israeli…انتخابات اسرائیل | نتانیاهو از «پیروزی بزرگ» گفت؛ رقبا می‌گویند تا اعلام رسمی نتایج باید صبر کردسه شبکه تلویزیونی اصلی اسرائیل می‌گویند هرچند لیکود پیش است اما هنوز تا پیروزی قطعی انتخابات فاصله دارد.