۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

شکایت ۱۴ ایالت آمریکا از دولت بایدن به دلیل توقف بهره برداری انرژی در اراضی دولتی

شکایت ۱۴ ایالت آمریکا از دولت بایدن به دلیل توقف بهره برداری انرژی در اراضی دولتی میدان نفتی در تگزاس (عکس از آرشیو) چهارده ایالت آمریکا از جمله لوئیزیانا و وایومینگ از تصمیم دولت جو بایدن برای متوقف کردن بهره برداری نفت و گاز در اراضی دولت فدرال شکایت کردند. به گزارش رویترز هدف این شکایت قضائی احیا سیستم مناقصه برای حفاری دائمی نفت و گاز در اراضی دولت فدرال است و درست یک روز قبل از انتشار بازبینی دولت جدید آمریکا در این زمینه به مراجع قضائی تسلیم شد. جو بایدن در ماه ژانویه با صدور یک فرمان ریاست جمهوری تمامی موارد حفاری در اراضی دولت فدرال تا زمان انتشار رسمی این بازبینی را ممنوع کرد. آقای بایدن در کارزار انتخاباتی خود وعده داد که در راستای سیاست های زیست محیطی جدید اجاره اراضی دولت فدرال برای حفاری نفت و گاز را متوقف خواهد کرد. این سیاست جو بایدن از سوی صنعت نفت آمریکا و دولت های ایالتی که نیمی از درآمد اجاره اراضی فدرال واقع در آن ایالت ها را دریافت می کنند مورد انتقاد قرار گرفته است. دادستان کل تمامی چهارده ایالتی که از تصمیم دولت جو بایدن شکایت کرده‌اند جمهوری‌خواه هستند. این ..

شکایت ۱۴ ایالت آمریکا از دولت بایدن به دلیل توقف بهره برداری انرژی در اراضی دولتی

میدان نفتی در تگزاس (عکس از آرشیو)
میدان نفتی در تگزاس (عکس از آرشیو)

چهارده ایالت آمریکا از جمله لوئیزیانا و وایومینگ از تصمیم دولت جو بایدن برای متوقف کردن بهره برداری نفت و گاز در اراضی دولت فدرال شکایت کردند.

به گزارش رویترز هدف این شکایت قضائی احیا سیستم مناقصه برای حفاری دائمی نفت و گاز در اراضی دولت فدرال است و درست یک روز قبل از انتشار بازبینی دولت جدید آمریکا در این زمینه به مراجع قضائی تسلیم شد.

جو بایدن در ماه ژانویه با صدور یک فرمان ریاست جمهوری تمامی موارد حفاری در اراضی دولت فدرال تا زمان انتشار رسمی این بازبینی را ممنوع کرد. آقای بایدن در کارزار انتخاباتی خود وعده داد که در راستای سیاست های زیست محیطی جدید اجاره اراضی دولت فدرال برای حفاری نفت و گاز را متوقف خواهد کرد.

این سیاست جو بایدن از سوی صنعت نفت آمریکا و دولت های ایالتی که نیمی از درآمد اجاره اراضی فدرال واقع در آن ایالت ها را دریافت می کنند مورد انتقاد قرار گرفته است.

دادستان کل تمامی چهارده ایالتی که از تصمیم دولت جو بایدن شکایت کرده‌اند جمهوری‌خواه هستند. این ایالات عبارتند از لوئیزیانا، وایومینگ، آلاباما، آلاسکا، آرکانزاس، جورجیا، میسیسیپی، میزوری، مونتانا، نبراسکا، اوکلاهما، تگزاس، یوتا، و ویرجینیای غربی.

ایالت وایومینگ در شکایت خود می‌گوید٬ دولت فدرال قبل از انجام هر اقدامی باید تعلیق اجاره اراضی دولتی را براساس قانون «سیاست زیست محیطی ملی» مورد ارزیابی قرار دهد. این ایالت در بخشی از شکایت خود افزود:«پیامدهای واقعی این تصمیم مبهم است و با سیاست‌های حمایت از محیط زیست انطباق چندانی ندارد.»

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در پاسخ به سؤالات مربوط به این شکایت گفت: «دولت دونالد ترامپ بدون هیچ محدودیت و ملاحظه ای اراضی فدرال را با اجاره‌ای بسیار نازل در اختیار صنعت نفت و گاز قرار داد. تصمیم دولت جدید روی بازار نفت و گاز طی سال‌های آینده تأثیر نخواهد داشت.»

وزارت کشور که مسئول حفاظت از اراضی فدرال و اجاره این اراضی است تاکنون در مورد این شکایت اظهار نظری نکرده است.

با استفاده از رویترز؛ ش. ر