۲۹ فروردین ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

چهره‌های شاخص هنری و سیاسی همچنان به کارزار «نه به جمهوری اسلامی» می‌پیوندند

با گذشت تنها چند روز از آغاز کارزار «نه به جمهوری اسلامی»، چهره‌های برجسته هنری، سیاسی، و تعداد کثیری از شهروندان ایرانی با پیوستن به این کارزار خواستار تغییر حکومت در ایران شده‌اند. صدای آمریکا در گزارش‌های قبلی به پیوستن چهره‌های شاخص به این کارزار پرداخته بود. این کارزار در ابتدا با انتشار بیانیه‌ای توسط صدها کنشگر و هنرمند ایرانی از جمله شاهزاده رضا پهلوی، شاهین نجفی ‌هنرمند و پژوهشگر فلسفه هنر،‌ و شهلا انتصاری فعال سیاسی، در اولین روزهای سال ۱۴۰۰ خورشیدی آغاز شد. امضاء‌کنندگان این بیانیه خواستار رساترشدن کارزاری با عنوان «نه به جمهوری اسلامی» شدند و اعلام کردند که گسترش این کارزار در پیوند با دیگر حرکت‌های سیاسی و مدنی، نویدبخش همسویی و همگرایی بیشتر مبارزات آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه مردم ایران برای رهایی از «حکومتی ضدبشری» است. در روزهای اخیر برخی چهره‌های سرشناس دیگر به این کارزار پیوسته‌اند. شهبانو فرح پهلوی نیز در پی امضای بیانیه چند صد امضایی «نه به جمهوری اسلامی» و استقبال از آن در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار تصویری از خود به این کارزار پیوست. ⚡️ در پی امضای بیانیه چند ص..

با گذشت تنها چند روز از آغاز کارزار «نه به جمهوری اسلامی»، چهره‌های برجسته هنری، سیاسی، و تعداد کثیری از شهروندان ایرانی با پیوستن به این کارزار خواستار تغییر حکومت در ایران شده‌اند.

صدای آمریکا در گزارش‌های قبلی به پیوستن چهره‌های شاخص به این کارزار پرداخته بود. این کارزار در ابتدا با انتشار بیانیه‌ای توسط صدها کنشگر و هنرمند ایرانی از جمله شاهزاده رضا پهلوی، شاهین نجفی ‌هنرمند و پژوهشگر فلسفه هنر،‌ و شهلا انتصاری فعال سیاسی، در اولین روزهای سال ۱۴۰۰ خورشیدی آغاز شد. امضاء‌کنندگان این بیانیه خواستار رساترشدن کارزاری با عنوان «نه به جمهوری اسلامی» شدند و اعلام کردند که گسترش این کارزار در پیوند با دیگر حرکت‌های سیاسی و مدنی، نویدبخش همسویی و همگرایی بیشتر مبارزات آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه مردم ایران برای رهایی از «حکومتی ضدبشری» است.

در روزهای اخیر برخی چهره‌های سرشناس دیگر به این کارزار پیوسته‌اند. شهبانو فرح پهلوی نیز در پی امضای بیانیه چند صد امضایی «نه به جمهوری اسلامی» و استقبال از آن در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار تصویری از خود به این کارزار پیوست.

⚡️ در پی امضای بیانیه چند صد امضایی «نه به جمهوری اسلامی» و استقبال از آن در شبکه‌های اجتماعی شهبانو فرح پهلوی نیز با انتشار این عکس به کارزار «نه به جمهوری اسلامی» پیوست. شاهزاده رضا پهلوی پیشتر این کمپین را حلقه‌ وصل همه معترضان پراکنده حکومت جمهوری اسلامی نامیده بود pic.twitter.com/OQNtrTUZCj

— VOA Farsi (@VOAIran) March 24, 2021

ده‌ها فعال سیاسی داخل ایران نیز تنها چند روز پس از آغاز این کارزار،‌ با انتشار نامه‌ای دیگر به سازمان ملل، حکومت جمهوری اسلامی را «دزدسالار» نامیده و خواستار پشتیبانی از مردم ایران برای گذار به یک حکومت جدید از مسیر برگزاری همه‌پرسی شدند.

حشمت‌الله طبرزدی، فعال سیاسی و یکی از امضا کنندگان این نامه، با اشاره به حضور کم رنگ مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به صدای آمریکا گفت:‌ «رژیم ناکارآمدی خود را در اداره کشور، مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نشان داده است. این رژیم مورد قبول مردم ایران نیست و خواسته‌های قانونی مردم را با گلوله پاسخ می‌دهد.»

Sorry, but your browser cannot support embedded video of this type, you can download this video to view it offline.

دانلود360p | 6 MB480p | 10 MB540p | 11 MB1080p | 37 MBاصلی | 64 MB اِمبد" />کپی دانلود صوتی

برخی از چهره‌های مشهور در عرصه هنر همچون گوگوش، خواننده و هنرمند پر آوازه ایرانی، نیز با انتشار تصاویر و ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی به این کارزار پیوستند. این هنرمند ایرانی به انتشار تصویری از خود در توئیتر نوشت: «چهل و دو سال است که تصویرم، صدایم، و بودنم ممنوع بوده. چطور نگویم نه به جمهوری اسلامی.»

در پی امضای بیانیه چند صد امضایی «نه به جمهوری اسلامی» و استقبال از آن در شبکه های اجتماعی، گوگوش هم به این کارزار پیوست. او با انتشار این عکس در اینستاگرام خود، نوشت: چهل و دو سال است که تصویرم، صدایم، و بودنم ممنوع بوده. چطور نگویم #نه_به_جمهوری_اسلامی. pic.twitter.com/sRYxwARRMm

— VOA Farsi (@VOAIran) March 19, 2021

گروهی از خانواده کشته‌شدگان اعتراضات مردمی سال‌های گذشته نیز با انتشار ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی به این کمپین پیوستند. منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری جوانی که در اعتراضات آبان ماه سال ۹۸ به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به قتل رسید، با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرام خود گفت: «سال ۱۴۰۰ سال نه به جمهوری اسلامی است؛ انتخابات را تحریم کنید.»

Sorry, but your browser cannot support embedded video of this type, you can download this video to view it offline.

دانلود360p | 3 MB480p | 5 MB540p | 7 MB720p | 15 MB1080p | 28 MBاصلی | 37 MB اِمبد" />کپی دانلود صوتی

از سوی دیگر گروهی از ایرانیان نیز با انتشار ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی از این کارزار حمایت کردند.

رفراندوم نرفتن پای سیرک انتخابات یعنی «#نه_به_جمهوری_اسلامی»!#رای_بی_رایpic.twitter.com/jzPvbhr5kO

— setareh ahmady (@AhmadySetareh) March 11, 2021

جمهوری اسلامی ایران در دو سال اخیر با مجموعه‌ای از اعتراضات گسترده روبرو شده است. اما به گفته رویترز و سایر نهادهای حقوق بشری،‌ این اعتراضات با خشونت سرکوب شد.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.