۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نخست وزیر لبنان نسبت به وجود «مواد شیمیایی خطرناک» در پالایشگاه زهرانی هشدار داد

نخست وزیر لبنان می‌گوید که کارشناسان در انبار پالایشگاه زهرانی در جنوب کشور «مواد شیمیایی خطرناک» پیدا کرده‌اند. به گزارش رویترز، حسان دیاب، نخست وزیر مستعفی لبنان، روز جمعه ۶ فروردین گفت که مقامات انرژی اتمی آن کشور پس از بررسی گزارش شرکت آلمانی «کومبی لیفت» که برای پاکسازی مواد شیمیایی خطرناک در بندر بیروت استخدام شده بود، وجود مواد «هسته‌ای» را شناسایی کرده‌اند. این اظهارات نزدیک به هشت ماه پس از انفجار انبار مواد شیمیایی در بیروت، یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای ثبت شده، که نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته به جا گذاشت، بیان شده است. در آن حادثه نیترات آمونیومی که سال‌ها در بندر بیروت به طور غیر ایمن ذخیره شده بود، تابستان گذشته منفجر شد. سفیر آلمان در لبنان: یک شرکت آلمانی آماده خارج کردن مواد خطرناک از بندر بیروت استیک شرکت آلمانی آماده است مواد خطرناک ذخیره شده در بندر بیروت را از آنجا خارج کند.سخنگوی شرکت «کومبی لیفت» در گفتگو با رویترز تایید کرد که دفتر آنها در حال مذاکره با لبنان در مورد پروژه های احتمالی بازیابی طرابلس و پالایشگاه زهرانی است؛ ولی گفت هنوز هیچ نتیجه مشخصی وجود ندارد..

نخست وزیر لبنان می‌گوید که کارشناسان در انبار پالایشگاه زهرانی در جنوب کشور «مواد شیمیایی خطرناک» پیدا کرده‌اند.

به گزارش رویترز، حسان دیاب، نخست وزیر مستعفی لبنان، روز جمعه ۶ فروردین گفت که مقامات انرژی اتمی آن کشور پس از بررسی گزارش شرکت آلمانی «کومبی لیفت» که برای پاکسازی مواد شیمیایی خطرناک در بندر بیروت استخدام شده بود، وجود مواد «هسته‌ای» را شناسایی کرده‌اند.

این اظهارات نزدیک به هشت ماه پس از انفجار انبار مواد شیمیایی در بیروت، یکی از بزرگترین انفجارهای غیرهسته‌ای ثبت شده، که نزدیک به ۲۰۰ نفر کشته به جا گذاشت، بیان شده است. در آن حادثه نیترات آمونیومی که سال‌ها در بندر بیروت به طور غیر ایمن ذخیره شده بود، تابستان گذشته منفجر شد.

A delegation, including French President Emmanuel Macron, arrives at the site of the Aug. 4 explosion that hit the seaport to…سفیر آلمان در لبنان: یک شرکت آلمانی آماده خارج کردن مواد خطرناک از بندر بیروت استیک شرکت آلمانی آماده است مواد خطرناک ذخیره شده در بندر بیروت را از آنجا خارج کند.

سخنگوی شرکت «کومبی لیفت» در گفتگو با رویترز تایید کرد که دفتر آنها در حال مذاکره با لبنان در مورد پروژه های احتمالی بازیابی طرابلس و پالایشگاه زهرانی است؛ ولی گفت هنوز هیچ نتیجه مشخصی وجود ندارد.

سخنکوی این شرکت آلمانی گفت: «ما نمی‌خواهیم در مورد یافته‌های احتمالی اظهار نظر کنیم.»

آقای دیاب بدون درخواست جزئیات خواستار اقدامی در این مورد شده است.

اما اداره نفت لبنان می‌گوید محفظه‌های انبار شده که روی هم رفته ۱.۲ کیلوگرم وزن دارند تنها برای تحقیقات بودند و قرار است که هفته اینده برای ذخیره‌سازی ایمن منتقل شوند. یک مقام این اداره گفت: «ما به مردم لبنان اطمینان می دهیم … هیچ دلیلی برای ترس وجود ندارد.»

حسان دیاب که پس از انفجار ماه اوت در بندر لبنان از مقام خود استعفا داد، تا تشکیل کابینه جدید سرپرستی کشور را به عهده دارد.

In this photo released by the Lebanese Government, Lebanese Prime Minister Hassan Diab, gives a speech at the Government House…دو روز بعد از اعتراضات فراگیر در بیروت؛ نخست وزیر لبنان از سمت خود استعفا می‌کندیک وزیر کابینه دولت لبنان اعلام کرد که حسن دیاب، نخست وزیر آن کشور، قرار است امروز از سمت خود استعفا کند.