۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

گزارش پولیتیکو از زمزمه‌ها درباره احتمال پیشنهاد جدید کاخ سفید به ایران برای آغاز مذاکرات

نشریه پولیتیکو به نقل از دو مقام دولت آمریکا گزارش داد که کاخ سفید در حال تهیه پیشنهادی جدید برای باز کردن گره و شروع مذاکرات با ایران است. پولیتیکو غروب دوشنبه ۹ فروردین به نقل از مقامات آمریکایی نوشت، کاخ سفید در این پیشنهاد از ایران می‌خواهد برخی از فعالیت‌های هسته‌ای از جمله کار بر سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را متوقف کند و در مقابل، آمریکا شماری از تحریم‌ها در حوزه اقتصادی را کاهش دهد. این مقامات حاضر به اعلام رسمی جزئیات این پیشنهاد نشدند و دولت آمریکا هنوز واکنشی به این گزارش نداده است. در مقابل،‌ دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در توئیتی به این گزارش واکنش نشان داد و اعلام کرد که نیاز به پیشنهاد جدیدی نیست و فقط کافی است آمریکا تعهدات خود را اجرا کند. Iran is in touch with the remaining participants in the #JCPOA on issues. No proposal is needed for the US to rejoin the JCPOA. It only requires a political decision by the US to fully and immediately implement all of its obligations under the accord and abide by UNSCR 2231. — Iran at the UN (@Ir..

نشریه پولیتیکو به نقل از دو مقام دولت آمریکا گزارش داد که کاخ سفید در حال تهیه پیشنهادی جدید برای باز کردن گره و شروع مذاکرات با ایران است.

پولیتیکو غروب دوشنبه ۹ فروردین به نقل از مقامات آمریکایی نوشت، کاخ سفید در این پیشنهاد از ایران می‌خواهد برخی از فعالیت‌های هسته‌ای از جمله کار بر سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را متوقف کند و در مقابل، آمریکا شماری از تحریم‌ها در حوزه اقتصادی را کاهش دهد.

این مقامات حاضر به اعلام رسمی جزئیات این پیشنهاد نشدند و دولت آمریکا هنوز واکنشی به این گزارش نداده است.

در مقابل،‌ دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در توئیتی به این گزارش واکنش نشان داد و اعلام کرد که نیاز به پیشنهاد جدیدی نیست و فقط کافی است آمریکا تعهدات خود را اجرا کند.

Iran is in touch with the remaining participants in the #JCPOA on issues.
No proposal is needed for the US to rejoin the JCPOA. It only requires a political decision by the US to fully and immediately implement all of its obligations under the accord and abide by UNSCR 2231.

— Iran at the UN (@Iran_UN) March 29, 2021

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.

جمهوری اسلامی می‌گوید تا تحریم‌های دوران ترامپ برداشته نشود، به توافق باز نمی‌گردد اما دولت بایدن هم تاکید دارد که ایران باید به تعهدات خود در دوران برجام بازگردد، تا آمریکا نیز به این توافق بازگردد. هنوز دو طرف قدمی برنداشته‌اند.

هفته پیش، ۴۳ عضو سنای آمریکا از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با ارسال نامه‌ای به پرزیدنت بایدن، از او خواستند توافقی جامع با ایران را دنبال کند که فعالیت هسته‌ای، عملیات تحریک‌آمیز در خاورمیانه و برنامه موشکی بالستیک را هم در برگیرد.