۲۹ فروردین ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

شماری از جمهوری‌خواهان کنگره: پرزیدنت بایدن نباید تحریم‌های ایران را کاهش دهد

شماری از جمهوری‌خواهان کنگره ایالات متحده در واکنش به خبری در مورد پیشنهاد احتمالی پرزیدنت بایدن به ایران برای لغو برخی تحریم‌‌ها از این تصمیم انتقاد کردند. به گزارش روزنامه واشینگتن فری‌بیکن، از سوی دیگر شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره از هرگونه احتمال لغو یا کاهش برخی تحریم‌های ایران انتقاد کرده‌اند. اندی بار، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی در مجلس نمایندگان، چنین اقدامی از سوی دولت پرزیدنت بایدن را «نگران‌کننده» خواند. جو ویلسون و برایان استایل، نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت‌های کارولینای جنوبی و ویسکانسین هم در واکنش به این گزارش گفتند چنین‌ اخباری عصبانی‌کننده است و ابراز امیدواری کردند که این گزارش صحت نداشته باشد. در مقابل برخی از نمایندگان دموکرات کنگره خواهان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام هستند. باربارا لی، نماینده دموکرات کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه ۱۰ فروردین در پیامی در توئیتر گفت: «نجات توافق هسته‌ای برجام نقشی اساسی برای پیشرفت صلح و امنیت جهانی دارد. ما باید در بازگشت به برجام، سرعت عمل داشته باشیم.» Saving the JCPOA is imperative to advancing gl..

شماری از جمهوری‌خواهان کنگره ایالات متحده در واکنش به خبری در مورد پیشنهاد احتمالی پرزیدنت بایدن به ایران برای لغو برخی تحریم‌‌ها از این تصمیم انتقاد کردند.

به گزارش روزنامه واشینگتن فری‌بیکن، از سوی دیگر شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره از هرگونه احتمال لغو یا کاهش برخی تحریم‌های ایران انتقاد کرده‌اند. اندی بار، نماینده جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی در مجلس نمایندگان، چنین اقدامی از سوی دولت پرزیدنت بایدن را «نگران‌کننده» خواند.

جو ویلسون و برایان استایل، نمایندگان جمهوری‌خواه ایالت‌های کارولینای جنوبی و ویسکانسین هم در واکنش به این گزارش گفتند چنین‌ اخباری عصبانی‌کننده است و ابراز امیدواری کردند که این گزارش صحت نداشته باشد.

در مقابل برخی از نمایندگان دموکرات کنگره خواهان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای برجام هستند.

باربارا لی، نماینده دموکرات کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، روز سه‌شنبه ۱۰ فروردین در پیامی در توئیتر گفت: «نجات توافق هسته‌ای برجام نقشی اساسی برای پیشرفت صلح و امنیت جهانی دارد. ما باید در بازگشت به برجام، سرعت عمل داشته باشیم.»

Saving the JCPOA is imperative to advancing global peace & security.
We should move quickly to return to the JCPOA. #ReSealTheDeal

— Rep. Barbara Lee (@RepBarbaraLee) March 30, 2021

نشریه پولیتیکو پیشتر و به نقل از دو مقام دولت آمریکا گزارش داد که کاخ سفید در حال تهیه پیشنهادی جدید برای باز کردن گره و شروع مذاکرات با ایران است.

این گزارش می‌گوید کاخ سفید در این پیشنهاد از ایران می‌خواهد برخی از فعالیت‌های هسته‌ای از جمله کار بر سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد را متوقف کند و در مقابل، آمریکا شماری از تحریم‌ها در حوزه اقتصادی را کاهش دهد.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند.