۲۹ فروردین ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

روایت مجازی شکنجه و سرکوب در زندان‌های ایران همزمان با «روز جمهوری اسلامی»

جمعی از کنشگران مدنی و فعالان حقوق بشر ایران در سالروز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی برنامه‌ای با موضوع «بیش از چهار دهه مقاومت و دادخواهی در زندان‌های جمهوری اسلامی» و با نام «صد روایت یک روایت» برگزار کردند. در این برنامه که عصر پنجشنبه ۱۲ فروردین (به وقت ایران) و به صورت آنلاین برگزار شد، گزارش‌ها، شهادت‌نامه‌ها، خاطره‌ها، نامه‌ها و طرح‌های کسانی که طی بیش از چهار دهه‌ گذشته در زندان‌های جمهوری اسلامی بوده‌اند روایت شد. شهریور ۱۳۶۰ پیکر جوانی در انتهای طنابی که از درخت بلندی آویخته بود تاب میخورد. دست‌های جوان تا آرنج باند پیچی شده بود و پاهایش تا زانو از ضربات وحشیانه کابل دریده بود. به زحمت ۲۰ ساله می‌نمود. چهره لاغرش از فشار طناب دار کبود شده و سرش آرام به پهلو خمیده بود.#صد_روایت_یک_روایتpic.twitter.com/G92sEp5tTR — 100 Revayat, 1 Revayat صد روایت، یک روایت (@1Revayat) April 1, 2021از سوی دیگر همزمان با روزی که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به عنوان «روز جمهوری اسلامی» درنظر گرفته شده در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربران ایرانی با هشتگ «#صد_روایت_یک_روایت»به بیان سرکوب مخالفان و منتقد..

جمعی از کنشگران مدنی و فعالان حقوق بشر ایران در سالروز برگزاری رفراندوم جمهوری اسلامی برنامه‌ای با موضوع «بیش از چهار دهه مقاومت و دادخواهی در زندان‌های جمهوری اسلامی» و با نام «صد روایت یک روایت» برگزار کردند.

در این برنامه که عصر پنجشنبه ۱۲ فروردین (به وقت ایران) و به صورت آنلاین برگزار شد، گزارش‌ها، شهادت‌نامه‌ها، خاطره‌ها، نامه‌ها و طرح‌های کسانی که طی بیش از چهار دهه‌ گذشته در زندان‌های جمهوری اسلامی بوده‌اند روایت شد.

شهریور ۱۳۶۰
پیکر جوانی در انتهای طنابی که از درخت بلندی آویخته بود تاب میخورد. دست‌های جوان تا آرنج باند پیچی شده بود و پاهایش تا زانو از ضربات وحشیانه کابل دریده بود. به زحمت ۲۰ ساله می‌نمود. چهره لاغرش از فشار طناب دار کبود شده و سرش آرام به پهلو خمیده بود.#صد_روایت_یک_روایتpic.twitter.com/G92sEp5tTR

— 100 Revayat, 1 Revayat صد روایت، یک روایت (@1Revayat) April 1, 2021

از سوی دیگر همزمان با روزی که در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به عنوان «روز جمهوری اسلامی» درنظر گرفته شده در شبکه‌های اجتماعی نیز کاربران ایرانی با هشتگ «#صد_روایت_یک_روایت»به بیان سرکوب مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی در زندان‌های ایران پرداختند.

اکرم به سرکوب‌های دهه ۶۰ اشاره کرده است: «دهه ۶۰ دستگیری ها بسیار زیاد بود و ج.ا کمی حفظ ظاهر می‌کرد.بسیاری از محل کار دستگیر می‌شدند در موقع دستگیری ها (بخصوص چپ ها)اعلام می کردند که آنها را بخاطر قاچاق مواد مخدر دستگیر می کنند. مردم هنوز به حکومت امید داشتند و خیلی ها این دروغ ها را باور می کردند.»

دهه ۶۰ دستگیری ها بسیار زیاد بود و ج.ا کمی حفظ ظاهر می‌کرد.بسیاری از محل کار دستگیر می‌شدند در موقع دستگیری ها (بخصوص چپ ها)اعلام می کردند که آنها را بخاطر قاچاق مواد مخدر دستگیر می کنند.
مردم هنوز به حکومت امید داشتند و خیلی ها این دروغ ها را باور می کردند#صد_روایت_یک_روایت

— Akram (@khatamAkram) April 1, 2021

مهسا بخشی از روایت نوید افکاری و وحید افکاری که توسط مهدیه گلرو خوانده شد را منتشر کرده است:

مهدیه عزیز روایت #نوید_افکاری و #وحید_افکاری خواند … @mahdieh_golroo#صد_روایت_یک_روایتpic.twitter.com/RqLSor5wcN

— مهسا (@mahsa20007) April 1, 2021

نازلی کاموری معتقد است که « شنیدن درد و رنج زندانیان سیاسی کار آسانی نیست. تراما، تراما ایجاد می‌کند. استراتژی برای خودمان جور کنیم که بتوانیم با فاصله با درد و تراما همدردی کنیم اما نگذاریم خشونت تراما درونی بشه. روایت رنج پتانسیل این را دارد که نیروی رهایی‌بخش شود»

شنیدن درد و رنج زندانیان سیاسی کار آسانی نیست. تراما، تراما ایجاد می‌کند. استراتژی برای خودمان جور کنیم که بتوانیم با فاصله با درد و تراما همدردی کنیم اما نگذاریم خشونت تراما درونی بشه. روایت رنج پتانسیل این را دارد که نیروی رهایی‌بخش شود. بخوانید: #صد_روایت_یک_روایت

— نازلی کاموری (@inazkam) April 1, 2021

و اعظم بهرامی شکنجه‌های نیلوفر بیانی از بازداشت شدگان پرونده محیط زیستی‌ها را یادآوری کرده است: «بارها آستینم را بالا زدندوبه تزریق آمپول هوا یافلج کننده تهدید میکردند.بازجو روحانی که خود را نماینده طائب معرفی کرد گفت میان ۷۰ ضربه شلاق در دوروز یا ۵۰ ضربه شلاق در یکروز یکی را انتخاب کنم.اما هیچ چیزمثل دیدن تصویر جنازه دکتر سیدامامی درسردخانه برایم تکان دهنده نبود.»

بارها آستینم را بالا زدندوبه تزریق آمپول هوا یافلج کننده تهدید میکردند.بازجو روحانی که خود را نماینده طائب معرفی کرد گفت میان70 ضربه شلاق در دوروز یا 50ضربه شلاق در یکروز یکی را انتخاب کنم.اما هیچ چیزمثل دیدن تصویر جنازه دکتر سیدامامی درسردخانه برایم تکان دهنده نبود #نیلوفر_بیانیpic.twitter.com/pezRxdrsBK

— Azam Bahrami (@AzamBahrami) April 1, 2021