۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

واکنش نخست وزیر اسرائیل به مذاکرات وین: دوستان، مبادا اشتباه کنید

نخست وزیر اسرائیل در نخستین واکنش به مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین اتریش گفته است که این کشور تنها به حفاظت خود مقابل کشوری که قصد نابودی اسرائیل را دارد، مقید است. حساب رسمی توئیتر دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روز چهارشنبه ۱۸ فروردین به نقل از بنیامین نتانیاهو نوشت: «قرارداد هسته ای با ایران که به آن مجوز بین المللی برای پیشرفت به سوی رسیدن به زرادخانه بمبهای اتمی داده بود، دوباره بر سر میز مذاکره است. ولی تاریخ به ما آموخته که این قراردادها با کشورهای تندرو، بسیار بی ارزش هستند.» وی افزود: «من به نزدیکترین دوستانمان اعلام میدارم: مبادا اشتباه کنید، قراردادی که راه ایران برای بدست آوردن سلاح هسته ای - سلاحی که ما را در معرض نابودی قرار می دهد - هیچگاه ما را ملزم خود نمی کند. ما فقط به یک چیز مقید هستیم: راه را بر کسی که قصد توطئه نابودی ما را دارد ببندیم.» آقای نتانیاهو همچنین گفت: «در دوران هولوکاست، ما نه قدرتی و نه حق مستقل و خود مختار برای دفاع از خود داشتیم. ما بدون حقوق، بدون کشور و بدون مدافع بودیم. اما امروز کشور، قوه دفاعی و حق طبیعی و کامل داریم و به عنوان کشور قوم یهو..

نخست وزیر اسرائیل در نخستین واکنش به مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در وین اتریش گفته است که این کشور تنها به حفاظت خود مقابل کشوری که قصد نابودی اسرائیل را دارد، مقید است.

حساب رسمی توئیتر دفتر نخست‌وزیری اسرائیل روز چهارشنبه ۱۸ فروردین به نقل از بنیامین نتانیاهو نوشت: «قرارداد هسته ای با ایران که به آن مجوز بین المللی برای پیشرفت به سوی رسیدن به زرادخانه بمبهای اتمی داده بود، دوباره بر سر میز مذاکره است. ولی تاریخ به ما آموخته که این قراردادها با کشورهای تندرو، بسیار بی ارزش هستند.»

وی افزود: «من به نزدیکترین دوستانمان اعلام میدارم: مبادا اشتباه کنید، قراردادی که راه ایران برای بدست آوردن سلاح هسته ای – سلاحی که ما را در معرض نابودی قرار می دهد – هیچگاه ما را ملزم خود نمی کند. ما فقط به یک چیز مقید هستیم: راه را بر کسی که قصد توطئه نابودی ما را دارد ببندیم.»

آقای نتانیاهو همچنین گفت: «در دوران هولوکاست، ما نه قدرتی و نه حق مستقل و خود مختار برای دفاع از خود داشتیم. ما بدون حقوق، بدون کشور و بدون مدافع بودیم. اما امروز کشور، قوه دفاعی و حق طبیعی و کامل داریم و به عنوان کشور قوم یهود از خود در برابر دشمنانمان دفاع می کنیم.»

قرارداد هسته ای با ایران که به آن مجوز بین المللی برای پیشرفت به سوی رسیدن به زرادخانه بمبهای اتمی داده بود، دوباره بر سر میز مذاکره است.
ولی تاریخ به ما آموخته که این قراردادها با کشورهای تندرو، بسیار بی ارزش هستند. pic.twitter.com/07X11VqSqB

— بنيامين نتانياهو (@israelipm_farsi) April 7, 2021

مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین در وین انجام شد. این گفت‌وگوها قرار است روز جمعه این هفته ادامه پیدا کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفت تیم مذاکره کننده آمریکا به ریاست رابرت مالی، تا جمعه در اتریش حضور خواهند داشت و یک تیم متخصص تحریم‌ها نیز از سوی آمریکا در آنجا حضور دارند تا روند کاهش و لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را مورد مذاکره و کارشناسی قرار دهند.

آمریکا و طرف های توافق برجام خواهان بازگشت ایران به تعهداتش در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ هستند و جمهوری اسلامی هم خواهان لغو تحریم هایی است که دردوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ اعمال شد.