۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کشته شدن دست‌کم ۸۰ نفر دیگر در اعتراضات میانمار

کشته شدن دست‌کم ۸۰ نفر دیگر در اعتراضات میانمار نیروهای امنیتی میانمار با تیراندازی به معترضان در روز جمعه حداقل ۸۰ نفر از آنها را در نزدیکی شهر یانگون کشتند. سازمان کمک به زندانیان سیاسی روز شنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد نیروهای امنیتی اجساد کشته‌شدگان در شهر باگو، ۹۰ کیلومتری شمال یانگون را روی هم «تلنبار» و منطقه را محاصره کرده‌اند. سایت خبری «میانمار ناو» شمار کشته‌های روز جمعه را ۸۲ نفر گزارش داده و می‌نویسد از صبح تا عصر همین روز نیروهای امنیتی با معترضان درگیر بودند. این گزارش می‌گوید نحوه برخورد و تیراندازی ماموران امنیتی چیزی شبیه «قتل عام» بود: «آنها به هر جنبنده‌ای شلیک می‌کردند». بیشتر در این باره: سازمان ملل خشونت علیه معترضان میانمار را محکوم کرد گزارش‌ها حاکی است بسیاری از ساکنان شهر فرار کرده‌اند. بر اساس آمارهای رسانه‌ها و سازمانهای حقوق بشری تاکنون حداقل ۶۱۸ نفر در اعتراضات به کودتای نظامیان کشته شده‌اند. با این حال، زاو مین تون، سخنگوی دولت نظامی میانمار روز جمعه مدعی شد شمار کشته‌های اعتراضات ۲۴۸ نفر بوده که ۱۶ نفر آنها از نیروهای پلیس است. سخنگوی حکومت نظامیان می..

کشته شدن دست‌کم ۸۰ نفر دیگر در اعتراضات میانمار

نیروهای امنیتی میانمار با تیراندازی به معترضان در روز جمعه حداقل ۸۰ نفر از آنها را در نزدیکی شهر یانگون کشتند.

سازمان کمک به زندانیان سیاسی روز شنبه ۲۱ فروردین اعلام کرد نیروهای امنیتی اجساد کشته‌شدگان در شهر باگو، ۹۰ کیلومتری شمال یانگون را روی هم «تلنبار» و منطقه را محاصره کرده‌اند.

سایت خبری «میانمار ناو» شمار کشته‌های روز جمعه را ۸۲ نفر گزارش داده و می‌نویسد از صبح تا عصر همین روز نیروهای امنیتی با معترضان درگیر بودند.

این گزارش می‌گوید نحوه برخورد و تیراندازی ماموران امنیتی چیزی شبیه «قتل عام» بود: «آنها به هر جنبنده‌ای شلیک می‌کردند».

بیشتر در این باره:

سازمان ملل خشونت علیه معترضان میانمار را محکوم کرد

گزارش‌ها حاکی است بسیاری از ساکنان شهر فرار کرده‌اند. بر اساس آمارهای رسانه‌ها و سازمانهای حقوق بشری تاکنون حداقل ۶۱۸ نفر در اعتراضات به کودتای نظامیان کشته شده‌اند.

با این حال، زاو مین تون، سخنگوی دولت نظامی میانمار روز جمعه مدعی شد شمار کشته‌های اعتراضات ۲۴۸ نفر بوده که ۱۶ نفر آنها از نیروهای پلیس است.

سخنگوی حکومت نظامیان میانمار در ادامه از بازگشت به «روال عادی» خبر داد و گفت به‌زودی فعالیت بانک‌ها و وزارت‌خانه‌های دولتی نیز به‌طور کامل از سر گرفته خواهد شد.

دولت نظامی میانمار وعده داده که ظرف «دو سال آینده» انتخاباتی جدید برگزار خواهد کرد.

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داد یک گروه شبه‌نظامی مخالف دولت روز شنبه به یک ایستگاه پلیس در شهر ناونگمون حمله کرده است. رسانه‌های محلی از کشته شدن ۱۰ تا ۱۴ پلیس خبر داده‌اند.

این گروه شبه‌نظامی ائتلافی از گروهای آراکان، ارتش آزادی‌بخش ملی تاآنگ و ارتش اتحاد دمکراتیک ملی میانمار بوده است. این گروه‌ها عمدتا از اقلیت‌های قومی تشکیل شده‌اند.

کشته شدن بیش از ۸۰ نفر معترض در روز جمعه در حالی است که دولت نظامی میانمار همین روز مدعی شده بود اعتراضات فروکش کرده، چرا که «مردم خواهان صلح هستند».

در این میان نمایندگان برکنار شده مجلس میانمار از شورای امنیت خواسته‌اند اقدامی علیه نظامیان این کشور بکند.

شورای امنیت سازمان ملل ۱۳ فروردین با اعلام «نگرانی عمیق» درباره وضعیت متلاطم میانمار، سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردمی توسط نیروهای نظامی این کشور را محکوم کرد.

قطعنامه محکومیت کشتارهای میانمار توسط بریتانیا به شورای امنیت تقدیم شده بود، اما چین با مخالفت خود با مفاد این قطعنامه، باعث شد لحن آن نرم‌تر شود.

اروپا و آمریکا تحریم‌هایی علیه مقامات و برخی نهادهای نظامی میانمار وضع کرده، اما روسیه حمایت خود از نظامیان این کشور را اعلام کرده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن