۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

درخواست آمریکا برای توقف موقت استفاده از واکسن جانسون اند جانسون؛ واکنش کاخ سفید

نهادهای رسمی بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا پس از دریافت چند گزارش از موارد لخته شدن خون بالقوه خطرناک، خواستار «توقف موقت» در واکسیناسیون با واکسن تک‌-‌دز کووید۱۹ «جانسون اند جانسون» و بررسی بیشتر این موضوع شده‌اند. به گزارش آسوشیتد پرس، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان غذا و دارو، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که در حال بررسی یک‌ نوع لخته شدن غیرعادی خون در شش زن بین ۶ تا ۱۳ روز بعد از واکسینه شدن هستند. این لخته‌های خون در رگ‌هایی که خون را از مغز بیرون می‌برند و همراه با پلاکت پایین خون ایجاد شده‌اند. هر شش مورد در زنان ۱۸ تا ۴۸ ساله مشاهده شده است. یک مقام فدرال به سی‌ان‌ان گفت، آژانس‌های بهداشتی آمریکا نگرانی‌ها در مورد لخته شدن خون و واکسن جانسون اند جانسون را «جدی» گرفته اند و در حال بررسی ارتباط این واکسن با افزایش خطر این نوع لخته شدن خون بسیار نادر هستند. جف زینتسجفری زینتس، هماهنگ‌کننده اقدامات مربوط به کووید۱۹ کاخ سفید، صبح سه شنبه در واکنش به این اخبار، در بیانه‌ای که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شده، ضمن اشاره به بررسی واکسن جانسو..

نهادهای رسمی بهداشت و درمان ایالات متحده آمریکا پس از دریافت چند گزارش از موارد لخته شدن خون بالقوه خطرناک، خواستار «توقف موقت» در واکسیناسیون با واکسن تک‌-‌دز کووید۱۹ «جانسون اند جانسون» و بررسی بیشتر این موضوع شده‌اند.

به گزارش آسوشیتد پرس، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و سازمان غذا و دارو، روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که در حال بررسی یک‌ نوع لخته شدن غیرعادی خون در شش زن بین ۶ تا ۱۳ روز بعد از واکسینه شدن هستند. این لخته‌های خون در رگ‌هایی که خون را از مغز بیرون می‌برند و همراه با پلاکت پایین خون ایجاد شده‌اند. هر شش مورد در زنان ۱۸ تا ۴۸ ساله مشاهده شده است.

یک مقام فدرال به سی‌ان‌ان گفت، آژانس‌های بهداشتی آمریکا نگرانی‌ها در مورد لخته شدن خون و واکسن جانسون اند جانسون را «جدی» گرفته اند و در حال بررسی ارتباط این واکسن با افزایش خطر این نوع لخته شدن خون بسیار نادر هستند.

Jeff Zients, White House COVID Coordinator, listens as Senate Majority Leader Chuck Schumer, D-N.Y. speaks to reporters during…
جف زینتس

جفری زینتس، هماهنگ‌کننده اقدامات مربوط به کووید۱۹ کاخ سفید، صبح سه شنبه در واکنش به این اخبار، در بیانه‌ای که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شده، ضمن اشاره به بررسی واکسن جانسون اند جانسون توسط سازمان غذا و دارو و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، گفت که این دو سازمان امروز در جلسات توجیهی خود جزئیات بیشتری را ارائه خواهند داد.

وی گفت که این اعلامیه تاثیر قابل توجهی در برنامه واکسیناسیون آنها نخواهد داشت؛ چرا که تاکنون تنها ۵ درصد از موارد واکسیناسیون ثبت شده در آمریکا با واکسن جانسون اند جانسون، بوده است.

آقای زینتس افزود اقدامات انجام شده توسط جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در اوایل سال جاری به مقدار کافی واکسن فایزر و مدرنا برای ۳۰۰ میلیون جمعیت آمریکا را تامین کرده است.

وی همچنین اطمینان خاطر داد که در حال حاضر با شرکای ایالتی و فدرال در تلاش هستند که همه کسانی را که منتظر دریافت واکسن جانسون اند جانسون بود، سریعاً برای دریافت واکسن فایزر و مدرنا برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، موارد لخته شدن خون که در آمریکا گزارش شده، ظاهراً شبیه به یک نوع لخته شدن غیرعادی و نادر خون در اروپا است که مقامات اروپایی می گویند احتمال دارد به واکسن کووید۱۹ استرازنکا مرتبط باشد. واکسن استرازنکا هنوز در آمریکا تایید نشده است.

در آمریکا تاکنون بیش از ۶.۸ میلیون دز واکسن جانسون اند جانسون تزریق شده است.

FILE - In this Monday, March 22, 2021 file photo, AstraZeneca and Biontech coronavirus vaccine in a fridge at the vaccine…آلمان استفاده از واکسن آکسفورد-استرازنکا را به دلیل نگرانی‌های مربوط به خطر لخته شدن خون محدود می‌کندآلمان استفاده از واکسن کووید۱۹ آکسفورد-استرازنکا برای افراد ۶۰ سال به بالا را به دلیل احتمال خطر لخته شدن خون، محدود کرده است.