۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

قتل شهروند سیاهپوست توسط پلیس، باعث ناآرامی در مینیاپولیس آمریکا شد

قتل شهروند سیاهپوست توسط پلیس، باعث ناآرامی در مینیاپولیس آمریکا شد صحنه‌ای از اعتراضات تازه در ایالت مینه‌سوتای آمریکا حومه شهر مینیاپولیس، مرکز ایالت مینه‌سوتای آمریکا، غروب یکشنبه ۲۲ فروردین شاهد ناآرامی و درگیری‌های خشونت‌آمیز بین پلیس و تظاهرکنندگانی بود که در اعتراض به کشته شدن یک مرد سیاهپوست توسط مأموران پلیس به خیابان آمدند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مأموران پلیس در یک ایست‌بازرسی ترافیک شهری در بروکلین سنتر (یکی از شهرهای حومه شهر مینیاپولیس) به سوی این مرد ۲۰ ساله به نام «دانته رایت» شلیک کرده‌اند. این حادثه همزمان با جلسات محاکمه مأموران پلیس متهم به قتل جورج فلوید در تابستان گذشته در شهر مینیاپولیس روی می‌دهد. تیم والتس، فرماندار ایالت مینه‌سوتا، در توئیتی ضمن تسلیت به خانواده دانته رایت نوشت: «ایالت ما به خاطر کشته شدن یک مرد سیاهپوست دیگر توسط پلیس سوگوار است.» مادر دانته رایت پیش از تشدید درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در سخنانی در محل وقوع تیراندازی خواستار پرهیز از خشونت شد. او گفت: «اگر خشونت روی بدهد همه خبرها روی این مسئله متمرکز خواهد شد. در صورتی که مس..

قتل شهروند سیاهپوست توسط پلیس، باعث ناآرامی در مینیاپولیس آمریکا شد

صحنه‌ای از اعتراضات تازه در ایالت مینه‌سوتای آمریکا
صحنه‌ای از اعتراضات تازه در ایالت مینه‌سوتای آمریکا

حومه شهر مینیاپولیس، مرکز ایالت مینه‌سوتای آمریکا، غروب یکشنبه ۲۲ فروردین شاهد ناآرامی و درگیری‌های خشونت‌آمیز بین پلیس و تظاهرکنندگانی بود که در اعتراض به کشته شدن یک مرد سیاهپوست توسط مأموران پلیس به خیابان آمدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، مأموران پلیس در یک ایست‌بازرسی ترافیک شهری در بروکلین سنتر (یکی از شهرهای حومه شهر مینیاپولیس) به سوی این مرد ۲۰ ساله به نام «دانته رایت» شلیک کرده‌اند. این حادثه همزمان با جلسات محاکمه مأموران پلیس متهم به قتل جورج فلوید در تابستان گذشته در شهر مینیاپولیس روی می‌دهد.

تیم والتس، فرماندار ایالت مینه‌سوتا، در توئیتی ضمن تسلیت به خانواده دانته رایت نوشت: «ایالت ما به خاطر کشته شدن یک مرد سیاهپوست دیگر توسط پلیس سوگوار است.»

مادر دانته رایت پیش از تشدید درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس در سخنانی در محل وقوع تیراندازی خواستار پرهیز از خشونت شد.

او گفت: «اگر خشونت روی بدهد همه خبرها روی این مسئله متمرکز خواهد شد. در صورتی که مسئله اصلی این است که چرا مأموران پلیس بی‌دلیل به سوی پسر من شلیک کرده‌اند. خشونت و حمله به خودروهای پلیس به کشف حقایق و بازگرداندن پسرم هیچ کمکی نخواهد کرد.»

پلیس بروکلین سنتر در بیانیه‌ای گفت که مأموران حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر روز یکشنبه یک خودرو را متوقف کردند. پس از آنکه مشخص شد راننده حکم جلب دارد مأموران سعی کردند او را بازداشت کنند ولی راننده به داخل خودرو بازگشت و سعی کرد از محل بگریزد. یکی از مأموران به سوی خودرو شلیک و گلوله به راننده اصابت کرد. خودرو چند صد متر به حرکت ادامه داد و سپس با یک خودروی دیگر تصادف کرد.

اداره پلیس بروکلین سنتر هنوز نام فردی را که در تیراندازی کشته شده اعلام نکرده است و می‌گوید پس از انجام آزمایش‌های لازم در پزشکی قانونی و تشخیص هویت توسط خانواده، نام او به طور رسمی اعلام خواهد شد.

بر اثر تصادف خودرو یک زن سرنشین نیز مجروح شده ولی از قرار معلوم جراحات او خطرناک نیست. مادر دانته رایت گفت این زن دوست دختر پسرش است. او افزود که پسرش در لحظه متوقف شدن توسط پلیس مأموران پلیس به او تلفن کرده است.

بروکلین سنتر شهر کوچکی در حومه شمالی غربی شهر مینیاپولیس است و حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد.

به فاصله کوتاهی پس از وقوع تیراندازی، معترضان در محل حادثه تجمع کرده و تعدادی از آن‌ها روی خودروهای پلیس رفته و با مأموران درگیر شدند. گروهی از معترضان به سمت پاسگاه پلیس بروکلین سنتر راهپیمایی کرده و به سوی مأموران محافظ سنگ و اشیاء دیگری پرتاب کردند.

به گفته مقامات محلی، ناآرامی‌ها تا حوالی ساعت یک بامداد روز دوشنبه ادامه پیدا کرد و حدود ۲۰ مغازه در یکی از مراکز خرید شهر هدف حمله قرار گرفته و غارت شده‌اند.

شهردار بروکلین سنتر تا ساعت ۶ بامداد دوشنبه مقررات منع آمدوشد اعلام کرد و در توئیتی گفت: «هدف ما حفظ امنیت همه شهروندان است. لطفاً از خود محافظت کنید و به خانه بروید.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس یادآوری می‌کند که همزمانی این حادثه با جلسات دادگاه مأموران پلیس متهم به قتل جورج فلوید که تابستان گذشته در شهر مینیاپولیس روی داد به تنش افزوده‌ است.

فرماندار ایالت مینه‌سوتا اعلام کرد که علاوه بر تدابیر امنیتی قبلی، یگان‌هایی از گارد ملی و نیروی انتظامی ایالتی در پیرامون ساختمان دادگاه و مرکز شهر بروکلین سنتر مستقر خواهند شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن