۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

رائول کاسترو اعلام کرد از رهبری حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند

رائول کاسترو روز جمعه ۲۷ فروردین ماه اعلام کرد که از مقام خود به عنوان رهبر حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند. به گزارش آسوشیتدپرس، وی این خبر را در سخنانی در کنگره هشتم حزب حاکم کوبا، تنها حزب مجاز در آن کشور، اعلام کرد. وی که ۸۹ ساله است، گفت با این حس که ماموریت خود را انجام داده و از آینده سرزمین پدری مطمئن است، بازنشسته می‌شود. رائول برادر فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، است که پس از مرگ او در رأس قدرت سیاسی در آن کشور آمریکای لاتین قرار گرفت. فیدل از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۱ دبیرکل حزب کمونیست، پرنفوذترین مقام سیاسی در کوبا، و رائول دبیر دوم آن حزب بود. رائول پس از آن دبیرکل شد. رائول کاسترو نگفت که چه کسی جانشین او می‌شود، اما قبلا از میگل دیاز-کانل که سال ۲۰۱۸ جانشین او در مقام ریاست جمهوری شد، حمایت کرده بود. با کناره‌گیری رائول، دوران کاستروها در کوبا که از انقلاب ۱۹۵۹ آغاز شده بود، به پایان می‌رسد.

رائول کاسترو روز جمعه ۲۷ فروردین ماه اعلام کرد که از مقام خود به عنوان رهبر حزب کمونیست کوبا کناره‌گیری می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وی این خبر را در سخنانی در کنگره هشتم حزب حاکم کوبا، تنها حزب مجاز در آن کشور، اعلام کرد.

وی که ۸۹ ساله است، گفت با این حس که ماموریت خود را انجام داده و از آینده سرزمین پدری مطمئن است، بازنشسته می‌شود.

رائول برادر فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا، است که پس از مرگ او در رأس قدرت سیاسی در آن کشور آمریکای لاتین قرار گرفت.

فیدل از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۱ دبیرکل حزب کمونیست، پرنفوذترین مقام سیاسی در کوبا، و رائول دبیر دوم آن حزب بود. رائول پس از آن دبیرکل شد.

رائول کاسترو نگفت که چه کسی جانشین او می‌شود، اما قبلا از میگل دیاز-کانل که سال ۲۰۱۸ جانشین او در مقام ریاست جمهوری شد، حمایت کرده بود.

با کناره‌گیری رائول، دوران کاستروها در کوبا که از انقلاب ۱۹۵۹ آغاز شده بود، به پایان می‌رسد.