۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

طرح برابری دستمزد زنان و مردان به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا رسید

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف، طرح برابری دستمزد زنان و مردان را تصویب کرد. برایان فیتزپتریک، نماینده پنسیلوانیا، تنها جمهوری‌خواهی بود که به این طرح رأی مثبت داد. به گزارش شبکه خبری «فاکس»، این طرح، مقررات متفاوتی را برای کاهش شکاف در دستمزد به اجرا می‌گذارد و کارفرمایان را ملزم می‌‌کند که ثابت کنند اختلاف دستمزد به عواملی غیر از جنسیت بستگی داشته است. این طرح همچنین از اقدامات تلافی‌جویانه علیه کارمندانی که رویکرد کارفرمایان خود در این رابطه را مورد پرسش قرار می‌دهند، پیشگیری می‌کند. ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در این رابطه گفت: «متأسفانه دستمزد برابر هنوز در آمریکا به واقعیت نپیوسته است.» به گفته دموکرات‌ها، معضل تفاوت دستمزد برای زنان رنگین پوست حادتر است و آنها به ازای هر دلاری که همتایان مرد سفیدپوست خود می‌گیرند، ۶۳ سنت دریافت می‌کنند. زنان لاتین تبار، از این نیز کمتر دستمزد می‌گیرند. اتاق بازرگانی آمریکا از مخالفان تصویب این لایحه است و معتقد است این اقدام، دست کارفرمایان را برای اثبات مشروعیت تفاوت در پرداخت دستمزد می‌بندد. مجمع جهانی اقتصا..

مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۱۷ رای موافق و ۲۱۰ رای مخالف، طرح برابری دستمزد زنان و مردان را تصویب کرد. برایان فیتزپتریک، نماینده پنسیلوانیا، تنها جمهوری‌خواهی بود که به این طرح رأی مثبت داد.

به گزارش شبکه خبری «فاکس»، این طرح، مقررات متفاوتی را برای کاهش شکاف در دستمزد به اجرا می‌گذارد و کارفرمایان را ملزم می‌‌کند که ثابت کنند اختلاف دستمزد به عواملی غیر از جنسیت بستگی داشته است. این طرح همچنین از اقدامات تلافی‌جویانه علیه کارمندانی که رویکرد کارفرمایان خود در این رابطه را مورد پرسش قرار می‌دهند، پیشگیری می‌کند.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در این رابطه گفت: «متأسفانه دستمزد برابر هنوز در آمریکا به واقعیت نپیوسته است.»

به گفته دموکرات‌ها، معضل تفاوت دستمزد برای زنان رنگین پوست حادتر است و آنها به ازای هر دلاری که همتایان مرد سفیدپوست خود می‌گیرند، ۶۳ سنت دریافت می‌کنند. زنان لاتین تبار، از این نیز کمتر دستمزد می‌گیرند.

اتاق بازرگانی آمریکا از مخالفان تصویب این لایحه است و معتقد است این اقدام، دست کارفرمایان را برای اثبات مشروعیت تفاوت در پرداخت دستمزد می‌بندد.

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی نشان داده که پیامدهای اقتصادی همه گیری ویروس کرونا زنان را از لحاظ دستیابی به دستمزد برابر عقب انداخته است. به این ترتیب که حالا پیش‌بینی می‌شود به جای ۹۹.۵ سال، ۱۳۵.۶ سال طول بکشد تا زنان برابر با همتایان مرد خود دستمزد بگیرند.

این طرح که از حمایت دولت پرزیدنت بایدن و دموکرات‌ها برخوردار است، باید به تصویب سنا نیز برسد.

FILE PHOTO: Megan Rapinhoe ستاره‌های تیم فوتبال زنان آمریکا به مناسبت روز «دستمزد برابر» به کاخ سفید می‌روندمگان راپینو، کاپیتان تیم ملی فوتبال زنان آمریکا، و دیگر اعضای این تیم قرار است بعد از ظهر چهارشنبه به مناسبت روز «دستمزد برابر» در آمریکا در مراسمی در کاخ سفید شرکت کنند. کاخ سفید گفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و جیل بایدن، بانوی اول، نیز در مراسم حضور خواهند داشت.