۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از پیشرفت در مذاکرات وین خبر داد؛ دیدار راب مالی با هیات روسیه

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که شاهد اراده بازگشت به توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام از سوی طرف‌های حاضر در مذاکرات است. به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۳۰ فروردین گفت: «من فکر می‌کنم که حسن نیت خوبی بین دو طرف (ایران و ایالات متحده) برای رسیدن به توافق وجود دارد و این خبر خوبی است.» وی افزود: «من فکر می‌کنم که هر دو طرف واقعا مایلند به توافقی برسند و ... تمرکزشان را بر حوزه‌های مشخص - که لغو تحریم‌ها از سوی یک طرف و اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی طرف دیگر است - قرار داده‌اند.» در همین حال رئیس هیات مذاکره‌کننده روسیه در مذاکرات مربوط به برجام در وین نیز اعلام کرد گفت‌وگوهای خوبی را با هیات آمریکایی در مورد لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود در قالب برجام، برگزار کرده است. میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز دوشنبه ۳۰ فروردین تصویری از دیدار خود با هیات آمریکایی به سرپرسی راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، منتشر کرد. The Russian and the US delegations at the Vi..

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که شاهد اراده بازگشت به توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام از سوی طرف‌های حاضر در مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه ۳۰ فروردین گفت: «من فکر می‌کنم که حسن نیت خوبی بین دو طرف (ایران و ایالات متحده) برای رسیدن به توافق وجود دارد و این خبر خوبی است.»

وی افزود: «من فکر می‌کنم که هر دو طرف واقعا مایلند به توافقی برسند و … تمرکزشان را بر حوزه‌های مشخص – که لغو تحریم‌ها از سوی یک طرف و اجرای تعهدات هسته‌ای از سوی طرف دیگر است – قرار داده‌اند.»

در همین حال رئیس هیات مذاکره‌کننده روسیه در مذاکرات مربوط به برجام در وین نیز اعلام کرد گفت‌وگوهای خوبی را با هیات آمریکایی در مورد لغو تحریم‌ها و بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود در قالب برجام، برگزار کرده است.

میخائیل اولیانوف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز دوشنبه ۳۰ فروردین تصویری از دیدار خود با هیات آمریکایی به سرپرسی راب مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، منتشر کرد.

The Russian and the US delegations at the Vienna talks held useful bilateral consultations on issues related to US sanctions lifting and return of Iran to full compliance with its nuclear commitments under #JCPOA. pic.twitter.com/qPWJoIQm7H

— Mikhail Ulyanov (@Amb_Ulyanov) April 19, 2021

نماینده روسیه در این پیام گفت: «هیات‌های روسیه و ایالات متحده در جریان مذاکرات وین رایزنی‌‌های دوجانبه مفیدی را در موارد مربوط به لغو تحریم‌های ایالات متحده و بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات هسته‌ای خود در قالب برجام، برگزار کردند.»

ایران و آمریکا هفته‌های گذشته در وین به طور غیرمستقیم گفت‌‌وگو کردند. مقامات آمریکایی می‌گویند از ایده گفت‌وگوی مستقیم با ایران استقبال می‌کنند. رویترز می‌نویسد انتظار پیشرفت سریع در گفت‌وگوهای وین نمی‌رود و به دلیل آن که ایران فعلا گفت‌وگوی مستقیم و رو در رو با آمریکا را رد کرده است، دیپلمات‌های اروپایی و دیگران، به عنوان واسطه، میان ایران و آمریکا عمل می‌کنند.

U.S. Secretary of State Antony Blinken visits Brusselsوزیر خارجه آمریکا: قصد تهران برای افزایش سطح غنی‌سازی جدی بودنش در مذاکرات وین را زیر سوال می‌بردوزیر خارجه آمریکا با انتقاد شدید از اقدام جمهوری اسلامی در اعلام آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی گفت که ایالات متحده این اقدام را با جدیت پیگیری خواهد کرد.