۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

گزارش‌هایی از کندن قبرهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷ در خاوران

برخی از خانواده‌ها و وابستگان کشته‌های تابستان ۱۳۶۷، در گزارش‌هایی، از کندن دست‌کم ۱۰ قبر جدید در محل گورستان دست‌جمعی عزیزان‌شان در خاوران تهران خبر داده‌اند. گورستان خاوران در جنوب‌شرق تهران، مکانی است که به گفته خانواده قربانیان اعدام شدگان تابستان ۱۳۶۷، محل دفن جمعی این قربانیان است. آنها هر سال یادبود عزیزان‌شان را در این مکان گرامی می‌دارند. روز جمعه ۳ اردیبهشت، برخی از خانواده‌های قربانیان اعدام‌های سال ۶۷، چند عکس در شبکه های مجازی منتشر کردند که نشان می‌دهد دست‌کم ۱۰ گور جدید در بخش حاشیه این گورهای دست‌جمعی کنده شده است. ما خانواده ها پیگیر بقایای عزیزانمان هستیم و خاوران نماد ستم رفته بر دگر اندیشان باید حفظ شود pic.twitter.com/nmhZ4H9zmT — Akram (@khatamAkram) April 23, 2021خانواده‌های اعدام شدگان ۱۳۶۷ هشدار داده‌اند که حکومت ایران قصد دارد با ایجاد قبرهای جدید، آثار اعدام‌های جمعی دهه شصت را پاک کند. خاوران گور جمعی هزاران زندان سیاسی اعدام شده در دهه شصت است و باید پابرجا بماند. از بین بردن #خاوران پاک کردن صحنه‌ی جنایت، پاک کردن حافظه جمعی و دهن‌کجی دیگری ست به خانواده‌ه..

برخی از خانواده‌ها و وابستگان کشته‌های تابستان ۱۳۶۷، در گزارش‌هایی، از کندن دست‌کم ۱۰ قبر جدید در محل گورستان دست‌جمعی عزیزان‌شان در خاوران تهران خبر داده‌اند.

گورستان خاوران در جنوب‌شرق تهران، مکانی است که به گفته خانواده قربانیان اعدام شدگان تابستان ۱۳۶۷، محل دفن جمعی این قربانیان است. آنها هر سال یادبود عزیزان‌شان را در این مکان گرامی می‌دارند.

روز جمعه ۳ اردیبهشت، برخی از خانواده‌های قربانیان اعدام‌های سال ۶۷، چند عکس در شبکه های مجازی منتشر کردند که نشان می‌دهد دست‌کم ۱۰ گور جدید در بخش حاشیه این گورهای دست‌جمعی کنده شده است.

ما خانواده ها پیگیر بقایای عزیزانمان هستیم و خاوران نماد ستم رفته بر دگر اندیشان باید حفظ شود pic.twitter.com/nmhZ4H9zmT

— Akram (@khatamAkram) April 23, 2021

خانواده‌های اعدام شدگان ۱۳۶۷ هشدار داده‌اند که حکومت ایران قصد دارد با ایجاد قبرهای جدید، آثار اعدام‌های جمعی دهه شصت را پاک کند.

خاوران گور جمعی هزاران زندان سیاسی اعدام شده در دهه شصت است و باید پابرجا بماند.
از بین بردن #خاوران پاک کردن صحنه‌ی جنایت، پاک کردن حافظه جمعی و دهن‌کجی دیگری ست به خانواده‌های رنج‌کشیده و دادخواه.
خاوران محصول عملکرد خون‌بار یک حکومت جنایت‌کار است که باید برای فردا باقی بماند.

— Pooyan Moghaddassi | پویان مقدسی (@PooyanMoghadasi) April 23, 2021

خاوران باید حفظ شود
صدها زندانی در این خاک خفته اند. اخیرا خانواده های بهایی را مجبور کرده اند که اموات خود را در محوطه گورهای جمعی خاوران دفن کنند و در مقابل مقاومت آنها گفته اند که در این محوطه استخوان‌های دفن شدگان بی نام و نشان دهه ۶۰ و تابستان ۶۷ را جمع کرده اند.
.

— Akram (@khatamAkram) April 23, 2021

در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، هزاران زندانی سیاسی مخالف حکومت به طور مخفیانه اعدام شدند. برخی از آنها در حالی اعدام شدند که پیشتر در محاکم قضایی محکومیت زندان گرفته بودند. اغلب این اعدام شدگان از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین دیگر گروه‌ها و احزاب چپ بودند.

چند سال پیش نوار صوتی جلسه آیت‌الله حسینعلی منتظری با حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت، ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را «بزرگترین جنایت» دانست. ابراهیم رئیسی از اعضای این هیات در آن زمان، اکنون رئیس قوه قضائیه ایران است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شد که مقامات ایران به بهاییان گفته اند که باید عزیزان شان را در فضایی بین گورستان بهائیان و این گورهای دست‌جمعی دفن کنند که با اعتراض آنها رو برو شد.

به دنبال انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر این که نمایندگان «بهشت‌ زهرا» در صدد هستند شهروندان بهایی را مجبور به دفن درگذشتگان خود در محل گورهای دسته‌جمعی گورستان خاوران کنند، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی، به صدای آمریکا گفت که این یک «اتفاق ناگوار» دانست.