۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

ابراز نگرانی آمریکا از افزایش خشونت و ناآرامی در اورشلیم

ابراز نگرانی آمریکا از افزایش خشونت و ناآرامی در اورشلیم مقام های بیمارستانی می‌گویند دراعتراضات شامگاه پنجشنبه در اورشلیم ۱۰۵ نفر مجروح شدند. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه درباره افزایش درگیری و ناآرامی در اورشلیم ابراز نگرانی کرده است. رویترزمی‌گوید، درگیری بین پلیس و جوانان عرب تا ساعات اولیه بامداد شنبه و در دومین شب از این اعتراضات ادامه داشت. طبق این گزارش، به دنبال درگیری شامگاه پنجشنبه بین پلیس و جوانان عرب، جوانان راستگرای افراطی اسرائیلی با تظاهرات در خیابان‌های بخش شرقی اورشلیم شعار «مرگ بر عرب» سر دادند. خبرگزاری فرانسه می‌گوید، تظاهرات جوانان راستگرای افراطی و شعارهای آنها باعث تشدید تنش در بخش شرقی اورشلیم شد. ند پرایس در واکنش به ناآرامی‌ها در اورشلیم در توییتی گفته است، ما به شدت نگران افزایش خشونت‌ها در اورشلیم هستیم. شعارهای معترضان افراطی که شعارهای نفرت انگیز و خشن می‌دهند می‌بایست قاطعانه رد شود. ما خواستار آرامش و وحدت هستیم و از مقامات (اسرائیلی) می‌خواهیم که از سلامت و امنیت و همچنین حقوق همه در اورشلیم اطمینان حاصل کنند. گزارش رسانه‌ها ..

ابراز نگرانی آمریکا از افزایش خشونت و ناآرامی در اورشلیم

مقام های بیمارستانی می‌گویند دراعتراضات شامگاه پنجشنبه در اورشلیم ۱۰۵ نفر مجروح شدند.
مقام های بیمارستانی می‌گویند دراعتراضات شامگاه پنجشنبه در اورشلیم ۱۰۵ نفر مجروح شدند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه درباره افزایش درگیری و ناآرامی در اورشلیم ابراز نگرانی کرده است.

رویترزمی‌گوید، درگیری بین پلیس و جوانان عرب تا ساعات اولیه بامداد شنبه و در دومین شب از این اعتراضات ادامه داشت.

طبق این گزارش، به دنبال درگیری شامگاه پنجشنبه بین پلیس و جوانان عرب، جوانان راستگرای افراطی اسرائیلی با تظاهرات در خیابان‌های بخش شرقی اورشلیم شعار «مرگ بر عرب» سر دادند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، تظاهرات جوانان راستگرای افراطی و شعارهای آنها باعث تشدید تنش در بخش شرقی اورشلیم شد.

ند پرایس در واکنش به ناآرامی‌ها در اورشلیم در توییتی گفته است، ما به شدت نگران افزایش خشونت‌ها در اورشلیم هستیم. شعارهای معترضان افراطی که شعارهای نفرت انگیز و خشن می‌دهند می‌بایست قاطعانه رد شود. ما خواستار آرامش و وحدت هستیم و از مقامات (اسرائیلی) می‌خواهیم که از سلامت و امنیت و همچنین حقوق همه در اورشلیم اطمینان حاصل کنند.

گزارش رسانه‌ها حاکی است که در درگیری‌های شامگاه پنجشنبه ۱۰۵ نفر زخمی شدند و پلیس بیش از ۱۰۰ نفر را بازداشت کرده است.

اما اعتراضات به شامگاه جمعه کشیده شد و صدها جوان فلسطینی با تجمع در بخشی شرق اورشلیم با پلیس درگیر شدند.

اسرائیل شهر اورشلیم را پایتخت ابدی خود می‌داند. از سویی فلسطینیان نیز می‌خواهند بخش شرقی بیت‌المقدس یا همان اورشلیم را که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است، به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین اعلام کنند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید ، انتشار یک سری ویدئو در شبکه‌های اجتماعی باعث بروز ناآرامی در اورشلیم شده است. در این ویدئوها تعدادی از جوانان عرب یک یهودی ارتدوکس را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

طبق این گزارش به دنبال انتشار این ویدئوها، جوانان راستگرای افراطی یهودی در واکنش با حضور در خیابان‌ها، عرب‌ها را مورد آزار و اذیت قرار دادند.

همزمان با ناآرامی در اورشلیم، تعدادی راکت از غزه به سمت جنوب اسرائیل شلیک شده است. ارتش اسرائیل نیز در واکنش به شلیک این راکت‌ها، مواضع شبه نظامیان وابسته به گروه حماس در غزه را بمباران کرده است.

با استفاده از رویترز، خبرگزاری فرانسه و توییتر