۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

امضاها برای برکناری گوین نیوسام به حد‌نصاب رسید؛ احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام‌ فرمانداری کالیفرنیا

دفتر وزارت داخلی ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که صحت بیش از ۱.۶ میلیون امضای شهروندانی که خواستار برکناری گوین نیوسام فرماندار این ایالت هستند، تأیید شده است. این رقم، صد هزار امضا بیشتر از حد نصاب لازم برای آغاز این فرآیند قانونی است. به گزارش «هالیوود رپورتر»، به این ترتیب کارزار برکناری گوین نیوسام با جمع‌آوری امضاهای کافی، به هدف خود برای برگزاری یک همه‌پرسی برای برکناری او و گزینش فرماندار جدید دست یافته است. گوین نیوسام، فرماندار دموکرات ایالت کالیفرنیا، در سال ۲۰۱۸ با کسب بیش از شصت درصد آرای شهروندان به این مقام رسید. در ماه‌های اخیر برخی سیاست‌ها، عملکرد، و زندگی شخصی آقای نیوسام، به ویژه در رابطه با بحران کرونا، با انتقاداتی مواجه شده است و مخالفان در صدد برکناری او هستند. این دومین باری است که کارزار گسترده‌ای برای برکناری فرماندار ایالات کالیفرنیا شکل می‌گیرد. گری دیویس، فرماندار دموکرات این ایالت، در سال ۲۰۰۳ با شرایط مشابهی مواجه شد و در نهایت مقام خود را به آرنولد شوارتزنگر جمهوری‌خواه واگذار کرد. آرنولد شوارتزنگرافرادی که تومار برکناری گوین نیوسام را امضا کرده‌اند یک ماه ..

دفتر وزارت داخلی ایالت کالیفرنیا اعلام کرد که صحت بیش از ۱.۶ میلیون امضای شهروندانی که خواستار برکناری گوین نیوسام فرماندار این ایالت هستند، تأیید شده است. این رقم، صد هزار امضا بیشتر از حد نصاب لازم برای آغاز این فرآیند قانونی است.

به گزارش «هالیوود رپورتر»، به این ترتیب کارزار برکناری گوین نیوسام با جمع‌آوری امضاهای کافی، به هدف خود برای برگزاری یک همه‌پرسی برای برکناری او و گزینش فرماندار جدید دست یافته است.

گوین نیوسام، فرماندار دموکرات ایالت کالیفرنیا، در سال ۲۰۱۸ با کسب بیش از شصت درصد آرای شهروندان به این مقام رسید.

در ماه‌های اخیر برخی سیاست‌ها، عملکرد، و زندگی شخصی آقای نیوسام، به ویژه در رابطه با بحران کرونا، با انتقاداتی مواجه شده است و مخالفان در صدد برکناری او هستند.

این دومین باری است که کارزار گسترده‌ای برای برکناری فرماندار ایالات کالیفرنیا شکل می‌گیرد. گری دیویس، فرماندار دموکرات این ایالت، در سال ۲۰۰۳ با شرایط مشابهی مواجه شد و در نهایت مقام خود را به آرنولد شوارتزنگر جمهوری‌خواه واگذار کرد.

آرنولد شوارتزنگر

افرادی که تومار برکناری گوین نیوسام را امضا کرده‌اند یک ماه فرصت دارند که نظر خود را تغییر دهند و در صورتی که تعداد متقاضیان به کمتر از ۱.۵ میلیون نفر نرسد، فرآیند برکناری فرماندار آغاز می‌شود.

این رأی‌گیری به احتمال زیاد در پاییز آینده انجام می‌شود و شامل دو گزینه خواهد بود.

گزینه نخست درباره گوین نیوسام است، و باید بیش از پنجاه درصد شرکت‌کنندگان خواستار برکناری او شوند.

گزینه دوم درباره فردی است که باید جانشین او شود و شهروندان از میان نامزدهای موجود، فرماندار جدید کالیفرنیا را انتخاب می‌کنند.

از میان جمهوری‌خواهان‌ سرشناسی که تا این لحظه وارد عرصه انتخابات شده‌اند، می‌توان به کوین فولکانر، شهردار سن‌دیگو، و کیتلین جنر، ستاره‌ برنامه‌های واقع‌گرایانه تلویزیونی، اشاره کرد. کیتلین جنر تاکنون هیچ مقام‌ سیاسی نداشته است.

Caitlyn Jenner arrives at the Pre-Grammy Gala And Salute To Industry Icons at the Beverly Hilton Hotel on Saturday, Feb. 9,…
کیتلین جنر

جلن کاکس، سرمایه دار مشهور که در انتخابات گذشته به گوین نیوسام باخت، و داگ اوس، نماینده پیشین کنگره آمریکا، از نامزدهای دیگر هستند.

هنوز هیچ نامزد دموکراتی وارد این رقابت انتخاباتی نشده است، و مشخص نیست که چه رویکرد حزبی در این زمینه وجود دارد.

این در حالی است که گوین نیوسام با راه‌اندازی کارزار متقابلی، تلاش‌های گسترده‌ای را برای حفظ سمت خود آغاز کرده است.

به گفته برخی کارشناسان احتمالا پیشرفت‌هایی مانند واکسیناسیون گسترده شهروندان، و بازگشت روال عادی زندگی در این ایالت، تا حدی شرایط را به نفع فرماندار کالیفرنیا تغییر داده است.

هر چند موضوعاتی دیگری مثل مالیات‌های شخصی و تجاری، خدمات اجتماعی، و مهاجران غیرقانونی نیز در کانون اختلافات قرار دارد.

FILE PHOTO: California Governor Gavin Newsom speaks during a visit by U.S. First Lady Jill Biden, at The Forty Acres, the first headquarters of the United Farm Workers labor union, in Delano, California
گوین نیوسام

گوین نیوسام در صورت موفقیت در این‌ آزمون، باید در سال ۲۰۲۲ برای دومین بار در انتخابات فرمانداری کالیفرنیا شرکت کند.

او یکی از چهره‌های حزب دموکرات است گه گفته می‌شود برنامه‌های بلندمدتی برای حضور در عرصه سیاست آمریکا دارد.