۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کرونا در ایران؛ آغاز فاز دوم واکسیناسیون، سالمندان در صف‌های طولانی دریافت واکسن

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳۴ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست دادند. به این ترتیب، شمار کل جان باختگان به ۷۰ هزار و ۹۶۶ نفر رسید. بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است. آغاز فاز دوم واکسیناسیون در حالی که فاز دوم واکسیناسیون در ایران آغاز شده است، هنوز ابهاماتی در مورد شیوه ثبت‌نام و دریافت واکسن وجود دارد. پس از انتشار خبرهایی مبنی بر ثبت‌نام حضوری و ازدحام مقابل مراکز واکسیناسیون، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت‌نام نیست و به افراد بر اساس موجودی واکسن، پیامک فرستاده خواهد شد. آقای رئیسی گفت قرار است به زودی سامانه‌ای راه‌اندازی شود تا افرادی که «از قلم افتاده‌اند» کد ملی خود را در آنجا ثبت کنند و برایشان پیامک ارسال شود. در همین حال، خبرنگار اجتماعی «رکنا»، ویدئویی از صف واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا در تهران را منتشر کرده و نوشته است با ادامه این روند «قبل از واکسن، کرونا دریافت می‌کنن..

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳۴ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست دادند. به این ترتیب، شمار کل جان باختگان به ۷۰ هزار و ۹۶۶ نفر رسید. بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

آغاز فاز دوم واکسیناسیون

در حالی که فاز دوم واکسیناسیون در ایران آغاز شده است، هنوز ابهاماتی در مورد شیوه ثبت‌نام و دریافت واکسن وجود دارد.

پس از انتشار خبرهایی مبنی بر ثبت‌نام حضوری و ازدحام مقابل مراکز واکسیناسیون، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت‌نام نیست و به افراد بر اساس موجودی واکسن، پیامک فرستاده خواهد شد.

آقای رئیسی گفت قرار است به زودی سامانه‌ای راه‌اندازی شود تا افرادی که «از قلم افتاده‌اند» کد ملی خود را در آنجا ثبت کنند و برایشان پیامک ارسال شود.

در همین حال، خبرنگار اجتماعی «رکنا»، ویدئویی از صف واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا در تهران را منتشر کرده و نوشته است با ادامه این روند «قبل از واکسن، کرونا دریافت می‌کنند.»

وضعیت #واکسیناسیون به افراد بالای 80 سال در تهران!
سالمندان از روند واکسینه شدن به دلیل تجمع در برخی مراکز بهداشت گله دارند.
🔷️صف ابتلا به #کرونا یا واکسینه شدن در برابر کرونا!/رکنا
فیلم کامل:https://t.co/LMZ5lSc4h1@saeednamaki@Rouhani_irpic.twitter.com/HhkSfHZl6b

— Azadeh Mokhtari (@AzadeMokhtari) April 28, 2021

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، مجموع واکسن‌ تزریق شده به ۹۳۸ هزار و ۷۵۴ دز رسیده است.

تأخیر در ابلاغ محدودیت تردد مرزی به هند و پاکستان

در حالی که در روزهای گذشته، نگرانی از پخش ویروس جهش‌یافته هندی در ایران شدت یافته است، محدودیت تردد مرزی با تأخیر چند روزه به نهادهای فعال در مرز ابلاغ شد.

به گفته سخنگوی گمرک ایران، ۱۹۲ مسافر از مرز میرجاوه و ریمدان تردد داشتند.

روح‌الله لطیفی گفت از روز چهارشنبه، هشتم اردیبهشت، تردد مسافر در مرز میرجاوه پاکستان به عنوان مرز رسمی با ایران ممنوع شد اما اتباع هر دو طرف اجازه برگشت به کشور خود را خواهند داشت.

پیشتر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به خبرگزاری «ایسنا» گفته بود ۲۰ نفر از اتباع کشور هند وارد استان بوشهر شده بودند و نتیجه آزمایش ۵ نفر از این افراد مثبت و ۳ نفر نیز «مشکوک» گزارش شده است.

آماری بالاتر از هند و ناکامی در اجرای پروتکل‌ها

هر چند هند، از لحاظ شرایط وخیم کرونا در دنیا خبرساز شده است، اما اگر آمار ابتلا و مرگ بر اساس جمعیت سنجیده شوند، ایران از لحاظ میزان ابتلا و مرگ و میر روزانه بالاتر از هند قرار می‌گیرد.

مقایسه موارد ابتلای روزانه به ازای هر میلیون نفر در ایران و هند
مقایسه موارد ابتلای روزانه به ازای هر میلیون نفر در ایران و هند

مقامات بهداشتی ایران می‌گویند حدود ۴۸ هزار بیمار مبتلا به کرونا قرنطینه را زیر پا گذاشتند و تعداد زیادی از آنها بالای هزار کیلومتر در سطح کشور تردد کردند.

ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت، رعایت پروتکل‌ها را ۶۰ درصد عنوان کرده است. به گفته آقای حریرچی، طرح جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای متخلفان، «بازدارنده» نبوده است.

در همین حال بابک دین پرست، دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا، در نامه‌ای به نیروی انتظامی خواستار اعمال جریمه نقض قرطینه شده است. به گفته آقای دین پرست در برخی موارد، نقض قرنطینه از سوی یک بیمار تا ۱۴ بار تکرار شده است.

Iranian man Rouzbeh, 21, poses for a photo in front of Azadi tower in Tehranکرونا در ایران؛ عدم هماهنگی در ثبت‌نام واکسیناسیون و نگرانی از ورود گونه هندی کرونا آمار رسمی وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد ۴۶۲ بیمار دیگر نیز جان خود را در اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست دادند. به این ترتیب، مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به ۷۰ هزار و ۵۳۲ نفر رسید.