۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آسوشیتدپرس: آمریکا مشغول بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران است؛ دیدار مقامات آمریکا و روسیه در وین

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از منابع سابق و فعلی دولت ایالات متحده اعلام کرد آمریکا در حال بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، است. همزمان، یک مقام ارشد روسیه از دیدار با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حاشیه مذاکرات وین اتریش خبر داد. آسوشیتدپرس چهارشنبه شب هشتم اردیبهشت نوشت، در جریان مذاکرات غیرمستقیم که در وین در جریان است و چند هفته از آن می‌گذرد، ایران درخواست کرده است تمامی اقدامات تنبیهی ایالات متحده لغو شود. این گزارش به تحریم‌هایی که دولت آمریکا در حال حاضر مشغول بررسی برای لغو آنها است، اشاره‌ای نکرده است. ولی منابع این گزارش گفته‌اند آمریکا در نظر دارد تحریم‌هایی را که با این توافق هسته‌ای سازگار نیستند، لغو کند. آسوشیتدپرس می‌گوید نظام تحریم‌های ایران به لحاظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم و حقوق بشر پیچیده است و ممکن است لغو تحریم‌های هسته‌ای، شماری از تحریم‌ها در دیگر حوزه‌ها را هم دربرگیرد. مقامات دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته‌اند تمامی تحریم‌های غیرهسته‌ای لغو نمی‌شود. ولی آنها مشخص نکرده‌اند به ..

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از منابع سابق و فعلی دولت ایالات متحده اعلام کرد آمریکا در حال بررسی لغو گسترده تحریم‌های ایران به منظور احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، موسوم به برجام، است. همزمان، یک مقام ارشد روسیه از دیدار با رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حاشیه مذاکرات وین اتریش خبر داد.

آسوشیتدپرس چهارشنبه شب هشتم اردیبهشت نوشت، در جریان مذاکرات غیرمستقیم که در وین در جریان است و چند هفته از آن می‌گذرد، ایران درخواست کرده است تمامی اقدامات تنبیهی ایالات متحده لغو شود.

این گزارش به تحریم‌هایی که دولت آمریکا در حال حاضر مشغول بررسی برای لغو آنها است، اشاره‌ای نکرده است. ولی منابع این گزارش گفته‌اند آمریکا در نظر دارد تحریم‌هایی را که با این توافق هسته‌ای سازگار نیستند، لغو کند.

آسوشیتدپرس می‌گوید نظام تحریم‌های ایران به لحاظ تحریم‌های مرتبط با تروریسم و حقوق بشر پیچیده است و ممکن است لغو تحریم‌های هسته‌ای، شماری از تحریم‌ها در دیگر حوزه‌ها را هم دربرگیرد.

مقامات دولت آمریکا به آسوشیتدپرس گفته‌اند تمامی تحریم‌های غیرهسته‌ای لغو نمی‌شود. ولی آنها مشخص نکرده‌اند به نظر آن‌ها کدام تحریم‌ها که در دولت قبلی ایالات متحده علیه ایران اعمال شده، نامناسب است.

در هفته‌های گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیرمستقیمی را برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند.

میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی و رییس هیات مذاکره‌کننده روسیه روز پنجشنبه نهم اردیبهشت با انتشار عکسی، از دیدار میان هیات روسیه و ایالات متحده به ریاست رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران خبر داد. سفیر روسیه مذاکرات مربوط به احیای کامل برجام را مفید خواند.

Met again with the #US Special Envoy for #Iran Mr. Robert Malley together with our teams. We had a detailed and very useful discussion on major topics which are under consideration in the course of on-going talks in Vienna on full restoration of the #JCPOA. pic.twitter.com/4WAjaA8UzR

— Mikhail Ulyanov (@Amb_Ulyanov) April 29, 2021

ایران می‌گوید به این شرط به تعداد ذیل برجام باز می‌گردد که ایالات متحده تحریم‌های هسته‌ای اجرا شده در دوران دونالد ترامپ را لغو کند. آمریکا نیز می‌گوید تحریم‌ها تنها در صورتی لغو می‌شود که ایران به تعهدات برجام بازگردد.

Sen. Marsha Blackburn, R-Tenn., speaks during a Senate Judiciary Committee hearing on Capitol Hill in Washington, Wednesday,…سناتور بلک‌برن در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا: با طرح خود جلوی پرداخت پول به ایران را می‌گیریم سناتور مارشا بلک‌برن، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تنسی، یک طرح قانونی را طراحی و پیشنهاد کرده است که بر اساس آن، جلوی احیای توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام و انتقال پول نقد در صورت رسیدن به توافق به ایران گرفته خواهد شد. سناتور بلک‌برن در گفت‌‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت که ایالات متحده نمی‌تواند با ایران به توافقی صادقانه برسد؛ چرا که رژیم ایران متعصب و ضد آمریکا است.