۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

با  ۳۷۹ هزار مورد جديد، شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۱۸ میلیون نفر عبور کرد

با ۳۷۹ هزار مورد جديد، شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۱۸ میلیون نفر عبور کرد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند طبق آمار رسمی روز پنجشنبه نهم اردیبهشت از مرز ۱۸ میلیون نفر عبور کرد و با شناسایی بیش از ۳۷۹ هزار مورد جدید ابتلا در طول یک روز این کشور رکورد جدیدی به جا گذاشت. وزارت بهداشت هند اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته سه هزار و ۶۴۵ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این بالاترین رقم تلفات روزانه از آغاز همه‌گیری ویروس کروناست. دومین کشور پر جمعیت جهان با بحران عمیقی روبرو است و اکثر مراکز درمانی، گورستان‌ها و سردخانه‌ها اشباع شده‌اند. به دلیل افزایش چشمگیر تعداد مرگ و میر در بسیاری از شهرها و روستاهای هند طی روزهای اخير سوزاندن اجساد در پارک‌ها و فضاهای باز انجام می‌شود. بیمارستان‌ها با کمبود شدید تخت، اکسیژن ، دستگاه تنفس مصنوعی و حتی آمبولانس روبرو هستند و بسیاری از مردم به خصوص در روستاها و شهرهای کوچک ناگزیرند از بیماران با حداقل امکانات در خانه‌های خود مراقبت کنند. ارتش هند فعالیت لجستیک برای حمل و نقل تجهیزات پزشکی از جمله اکسیژن در سراسر کشور ..

با ۳۷۹ هزار مورد جديد، شمار مبتلایان به کرونا در هند از ۱۸ میلیون نفر عبور کرد

تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در هند طبق آمار رسمی روز پنجشنبه نهم اردیبهشت از مرز ۱۸ میلیون نفر عبور کرد و با شناسایی بیش از ۳۷۹ هزار مورد جدید ابتلا در طول یک روز این کشور رکورد جدیدی به جا گذاشت.

وزارت بهداشت هند اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته سه هزار و ۶۴۵ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این بالاترین رقم تلفات روزانه از آغاز همه‌گیری ویروس کروناست.

دومین کشور پر جمعیت جهان با بحران عمیقی روبرو است و اکثر مراکز درمانی، گورستان‌ها و سردخانه‌ها اشباع شده‌اند. به دلیل افزایش چشمگیر تعداد مرگ و میر در بسیاری از شهرها و روستاهای هند طی روزهای اخير سوزاندن اجساد در پارک‌ها و فضاهای باز انجام می‌شود.

بیمارستان‌ها با کمبود شدید تخت، اکسیژن ، دستگاه تنفس مصنوعی و حتی آمبولانس روبرو هستند و بسیاری از مردم به خصوص در روستاها و شهرهای کوچک ناگزیرند از بیماران با حداقل امکانات در خانه‌های خود مراقبت کنند.

ارتش هند فعالیت لجستیک برای حمل و نقل تجهیزات پزشکی از جمله اکسیژن در سراسر کشور را آغاز کرده و قرار است بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خود را در اختیار غیرنظامیان قرار دهد.

بیشتر در این باره:

بحران کرونا در هند ادامه دارد؛ مرگ ۳۶۰۰ نفر در ۲۴ ساعت

به دليل کمبود تخت در بیمارستان‌ها بیماران در اتاق هتل‌ها و حتی واگن‌های قطار بستری می‌شوند.

کارشناسان می‌گویند تنها امید هند واکسینه کردن تمامی افراد بالای ۱۸ سال در جمعیت ۱.۴ میلیاردی این کشور است. هر چند هند بزرگترین تولیدکننده واکسن در جهان است ولی در حال حاضر مواد اولیه لازم برای تولید ۸۰۰ میلیون واکسن را در اختیار ندارد.

بسیاری از شهروندان که سعی کرده‌اند برای تزریق واکسن نوبت بگیرند از کندی روند ثبت‌نام و حتی عدم امکان دسترسی به وبسایت مخصوص شکایت دارند.

دولت هند روز چهارشنبه اعلام کرد برخلاف شکایاتی که در شبکه‌های اجتماعی عنوان شده وبسایت ثبت‌نام برای دریافت واکسن به خوبی کار می‌کند و تاکنون ۸ میلیون نفر ثبت نام کرده‌اند. در این بیانیه اعلام نشد که تاکنون چند نفر واکسن زده‌اند.

خبرگزاری رویترز بر اساس آمارهای رسمی گزارش داده که از زمان شروع واکسیناسیون در ماه ژانویه تاکنون فقط ۹ درصد جمعیت هند واکسن دریافت کرده‌اند.

اگر آمارهای رسمی تلفات و ابتلا را مبنا قرار دهیم با وجود بحران هفته اخیر درصد مرگ به نسبت جمعیت در هند هنوز از برزیل و یا آمریکا کمتر است. دولت هند می‌گوید تعداد تلفات حدود ۱۴۷ نفر در هر میلیون است ولی این رقم در برزیل حدود هزار و ۸۰۰ و در آمریکا حدود هزار و ۷۰۰ نفر است.

اما منابع مستقل از جمله کارشناسان بهداشت عمومی در هند می‌گویند تعداد واقعی تلفات ممکن است ده برابر آمارهای رسمی باشد.

بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا پروازها از مبدا و یا به مقصد هند را متوقف کرده‌اند. وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه به شهروندان خود هشدار داد که به هند سفر نکنند.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به دلیل صدور مجوز برای برگزاری اجتماعات سیاسی بزرگ و یا مراسم مذهبی در هفته‌های اخیر به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

کارشناسان مستقل می‌گویند دولت هند باید در این زمینه پاسخگو باشد و با صداقت و شفافیت به افکار عمومی توضیح دهد که دلایل بروز این بحران فاجعه بار چه بوده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن