۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

مسکو در اقدامی تلافی‌جویانه ورود هشت مقام اتحادیه اروپا به روسیه را ممنوع کرد؛ بلینکن: این تلاشی دیگر برای ارعاب منتقدان است

مسکو اعلام کرد که هشت مقام اتحادیه اروپا را از ورود به روسیه منع کرده است. به گزارش رویترز در روز جمعه ۱۰ اردیبهشت، این اقدام روسیه واکنشی به تحریمی است که اتحادیه اروپا علیه مسکو با ممنوع کردن ورود شهروندان روس به این اتحادیه اعمال کرده است. وزارت خارجه رسیه گفت این تحریم ها از جمله شامل ورا یورووا، معاون رئیس کمیسیون اروپا در امور ارزش‌ها و شفافیت در کمیسیون اجرایی اروپا،‌ و دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا، می شود. وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه خود می گوید اتحادیه اروپا سیاستی «نامشروع» و «محدودکننده یک جانبه» را علیه شهروندان و سازمان های روسی اتخاذ کرده است. مقامات ارشد اتحادیه اروپا، از جمله ساسولی و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با محکوم کردن اقدام مسکو، گفتند که این تدابیر نشان می‌دهد که روسیه رویکرد مقابله جویانه را علیه اتحادیه اروپا در پیش گرفته است و آن اتحادیه حق واکنش مناسب را برای خود محفوظ می دارد. ساسولی در توئیتی گفت که هیچ تحریم و یا تلاشی برای ترساندن، موجب توقف دفاع او و یا پارلمان اتحادیه اروپا از حقوق بشر، آزادی و دموکراسی نمی شود. آلمان نیز روز جمعه ..

مسکو اعلام کرد که هشت مقام اتحادیه اروپا را از ورود به روسیه منع کرده است. به گزارش رویترز در روز جمعه ۱۰ اردیبهشت، این اقدام روسیه واکنشی به تحریمی است که اتحادیه اروپا علیه مسکو با ممنوع کردن ورود شهروندان روس به این اتحادیه اعمال کرده است.

وزارت خارجه رسیه گفت این تحریم ها از جمله شامل ورا یورووا، معاون رئیس کمیسیون اروپا در امور ارزش‌ها و شفافیت در کمیسیون اجرایی اروپا،‌ و دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا، می شود.

وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه خود می گوید اتحادیه اروپا سیاستی «نامشروع» و «محدودکننده یک جانبه» را علیه شهروندان و سازمان های روسی اتخاذ کرده است.

مقامات ارشد اتحادیه اروپا، از جمله ساسولی و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، با محکوم کردن اقدام مسکو، گفتند که این تدابیر نشان می‌دهد که روسیه رویکرد مقابله جویانه را علیه اتحادیه اروپا در پیش گرفته است و آن اتحادیه حق واکنش مناسب را برای خود محفوظ می دارد.

ساسولی در توئیتی گفت که هیچ تحریم و یا تلاشی برای ترساندن، موجب توقف دفاع او و یا پارلمان اتحادیه اروپا از حقوق بشر، آزادی و دموکراسی نمی شود.

آلمان نیز روز جمعه گفت که تصمیم روسیه برای ممنوع کردن هشت مقام اتحادیه اروپا را رد می کند. سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفته است بر خلاف تدابیری که اتحادیه اروپا در ماه مارس علیه مقامات روس به دلیل نقض حقوق بشر اعمال کرد، تدابیر فدراسیون روسیه بی اساس است.

آنتونی بیلنکن، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با محکوم کردن تصمیم مسکو، آن را «تلاش دیگری از سوی مسکو برای مرعوب کردن منتقدان» خواند.

We join EU leaders in condemning the Kremlin's entry ban on officials from the EU, yet another effort by Moscow to intimidate critics. Alongside our partners and Allies, we seek a more constructive relationship with Russia, but it must honor its international commitments. https://t.co/91Pq8giDe6

— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) April 30, 2021

او گفت، آمریکا در کنار شرکا و متحدانش، خواستار روابطی سازنده با روسیه است؛ اما آن کشور باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

اتحادیه اروپا در ماه مارس، دو مقام روس تحریم کرد و آنها را متهم کرد که دگرباشان جنسی را در منطقه چچن تحت آزار و اذیت قرار می دهند. این اتحادیه همچنین چهار مقام ارشد نزدیک به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، را تحریم کرد.