۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

نیروهای روسیه در دو نقطه نوار مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان مستقر شدند

نیروهای روسیه در دو نقطه نوار مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان مستقر شدند خبرگزاری‌های روسیه روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت از قول نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، گزارش دادند که نیروهای ارتش روسیه در راستای «تضمین‌های امنیتی بیشتر» در دو نقطه دیگر از جنوب ارمنستان و جوار مرز با جمهوری آذربایجان مستقر شده‌اند. این اقدام حضور نیروهای روسیه در منطقه را تقویت خواهد کرد. استقرار نیروهای روسیه در نقاط مرزی و مورد اختلاف دو کشور بخشی از توافق آتش‌بس برای پایان دادن به جنگ شش هفته‌ای بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بود. هر چند روسیه متحد اصلی ارمنستان تلقی می‌شود ولی در فراهم کردن زمینه این توافق نقش مهمی ایفا کرد. روسیه قبل از این درگیری‌ها نيز در شمال غربی ارمنستان یک پایگاه نظامی مهم داشت ولی حدود دو هزار نظامی خود را در قالب نیروهای حافظ صلح به ناحیه ناگورنو- قره باغ اعزام کرد. در جریان جنگ سال گذشته، نیروهای جمهوری آذربایجان بخش عمده‌ای از مناطق مورد ادعای خود در این ناحیه و اطراف آن را تصرف کردند. به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، نیکول پاشینیان در سخنانی در پارلمان ارمنستان گفت: «واحدها..

نیروهای روسیه در دو نقطه نوار مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان مستقر شدند

خبرگزاری‌های روسیه روز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت از قول نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، گزارش دادند که نیروهای ارتش روسیه در راستای «تضمین‌های امنیتی بیشتر» در دو نقطه دیگر از جنوب ارمنستان و جوار مرز با جمهوری آذربایجان مستقر شده‌اند.

این اقدام حضور نیروهای روسیه در منطقه را تقویت خواهد کرد. استقرار نیروهای روسیه در نقاط مرزی و مورد اختلاف دو کشور بخشی از توافق آتش‌بس برای پایان دادن به جنگ شش هفته‌ای بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بود.

هر چند روسیه متحد اصلی ارمنستان تلقی می‌شود ولی در فراهم کردن زمینه این توافق نقش مهمی ایفا کرد.

روسیه قبل از این درگیری‌ها نيز در شمال غربی ارمنستان یک پایگاه نظامی مهم داشت ولی حدود دو هزار نظامی خود را در قالب نیروهای حافظ صلح به ناحیه ناگورنو- قره باغ اعزام کرد.

در جریان جنگ سال گذشته، نیروهای جمهوری آذربایجان بخش عمده‌ای از مناطق مورد ادعای خود در این ناحیه و اطراف آن را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، نیکول پاشینیان در سخنانی در پارلمان ارمنستان گفت: «واحدهایی از ارتش روسیه در دو پایگاه نظامی مرزی در منطقه سیونیک مستقر شده‌اند. این اقدام نه فقط برای ناحیه سیونیک بلکه برای تمام ارمنستان تضمین‌های امنیتی بیشتری ایجاد خواهد کرد».

سیونیک یک ناحیه استراتژیک از خاک ارمنستان است و بین ایران، جمهوری آذربایجان و ناحیه نخجوان متعلق به جمهوری آذربایجان واقع شده است.

وزیر دفاع ارمنستان در ماه فوریه گفته بود که ایروان خواهان توسعه مناطق استقرار نیروهای روسیه و اعزام آن‌ها به نزدیکی نوار مرزی با جمهوری آذربایجان است.

حدود دو ماه پيش در پی بروز اختلافات شدید بین نخست‌وزیر و فرماندهان نیروهای مسلح ارمنستان که نتایج جنگ با جمهوری آذربایجان را یک شکست شرم‌آور تلقی می‌کنند آقای پاشینیان با انتخابات زودرس موافقت کرد.

تا روز ۲۰ ژوئن که این انتخابات برگزار خواهد شد پاشینیان به عنوان رئیس دولت موقت اداره امور کشور را برعهده خواهد داشت.

یک روز پس از آن‌که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، قتل عام ارامنه در سال‌های جنگ جهانی اول را به عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت شناخت آقای پاشینیان از مقام نخست‌وزیری استعفا داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر