۲ تیر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت سوریه؛ یک نفتکش هم دچار حریق شد

آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت سوریه؛ یک نفتکش هم دچار حریق شد صحنه‌ای از یکی از آتش‌سوزی‌های قبلی در پالایشگاه حمص رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت از وقوع انفجاری «جزئی» در یک نفتکش در نزدیکی بندر بانیاس در دریای مدیترانه خبر دادند. پیشتر در همین روز، اخباری در مورد آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت در سوریه منتشر شده بود. سانا، خبرگزاری حکومتی سوریه، می‌گوید که آتش‌سوزی دوم در جریان عملیات تعمیر نفتکش رخ داده بود و هم‌اکنون، بدون تلفات و خسارت خاصی مهار شده است. گزارش‌ها حاکی است که محموله این نفتکش پیشتر تخلیه شده و در هنگام وقوع انفجار خالی از هر گونه فرآورده نفتی بود. نفتکش یاد شده که در حال حاضر، در سواحل سوریه لنگر انداخته، همان نفتکشی است که حدود دو هفته پیش در هنگام تخلیه محموله نفتی‌اش دچار آتش‌سوزی شده بود. در اواخر ماه آوریل نیز، بنابر اعلام وزارت نفت سوریه، حمله پهپادی به بروز آتش‌سوزی در یک نفتکش در سواحل این کشور منجر شد. آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت سوریه تلویزیون دولتی سوریه در همین روز از وقوع آتش‌سوزی در یکی از پالایشگاه‌های نفت این کشور خبر داد. بر همین اساس، نش..

آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت سوریه؛ یک نفتکش هم دچار حریق شد

صحنه‌ای از یکی از آتش‌سوزی‌های قبلی در پالایشگاه حمص
صحنه‌ای از یکی از آتش‌سوزی‌های قبلی در پالایشگاه حمص

رسانه‌های دولتی سوریه روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت از وقوع انفجاری «جزئی» در یک نفتکش در نزدیکی بندر بانیاس در دریای مدیترانه خبر دادند. پیشتر در همین روز، اخباری در مورد آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت در سوریه منتشر شده بود.

سانا، خبرگزاری حکومتی سوریه، می‌گوید که آتش‌سوزی دوم در جریان عملیات تعمیر نفتکش رخ داده بود و هم‌اکنون، بدون تلفات و خسارت خاصی مهار شده است.

گزارش‌ها حاکی است که محموله این نفتکش پیشتر تخلیه شده و در هنگام وقوع انفجار خالی از هر گونه فرآورده نفتی بود.

نفتکش یاد شده که در حال حاضر، در سواحل سوریه لنگر انداخته، همان نفتکشی است که حدود دو هفته پیش در هنگام تخلیه محموله نفتی‌اش دچار آتش‌سوزی شده بود.

در اواخر ماه آوریل نیز، بنابر اعلام وزارت نفت سوریه، حمله پهپادی به بروز آتش‌سوزی در یک نفتکش در سواحل این کشور منجر شد.

آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت سوریه

تلویزیون دولتی سوریه در همین روز از وقوع آتش‌سوزی در یکی از پالایشگاه‌های نفت این کشور خبر داد.

بر همین اساس، نشت نفت خام از یکی از ایستگاه‌های پمپاژ پالایشگاه نفت حُمص، در مرکز سوریه، به تأسیسات آسیب زده اما تلفات جانی نداشته است.

بنابر این گزارش، آتش‌نشانان روز یکشنبه موفق شدند آتش‌سوزی در یک واحد تقطیر این پالایشگاه نفت را خاموش کنند.

تلویزیون دولتی سوریه توضیح بیشتری در مورد علت این حریق نداد.

آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت حمص و همچنین نفتکشی که در بندر بانیاس لنگر گرفته، در حالی رخ می‌دهد که طی ماه‌های گذشته حملات مرموزی به کشتی‌های نفتکش و تأسیسات نفتی در سوریه صورت گرفته است.

دولت بشار اسد در سوریه، دو پالایشگاه فعال نفت در اختیار دارد؛ یکی در حمص، و دیگری در نزدیکی شهر ساحلی بانیاس.

دولت سوریه برخی از میدان‌های کوچک نفت و گاز را در مرکز کشور کنترل می‌کند اما بیشتر میدان‌های بزرگ نفتی این کشور در شرق سوریه قرار گرفته‌اند؛ جایی که نیروهای کُرد تحت حمایت ایالات متحده آن‌ها را کنترل می‌کنند. این امر باعث شده است که دمشق از نظر سوخت به ایران متکی شود.

در همین حال، تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا شبکه‌ای مرتبط با سوریه، ایران و روسیه را هدف قرار داده است که مسئول رساندن نفت به دولت سوریه هستند.

ماه ژانویه نیز، انفجار در یک تانکر نفت در بیرون محوطه یک شرکت دولتی توزیع سوخت در حمص باعث آتش‌سوزی گسترده شد.

وزیر نفت سوریه در آن زمان به تلویزیون دولتی سوریه گفت که هفت تانکر آتش گرفته‌اند اما این حریق تلفات غیرنظامی دربر نداشته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رویترز و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر