۲ تیر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

آخرین تلاش‌های نتانیاهو برای سد کردن راه رقبای خود جهت تشکیل دولت

آخرین تلاش‌های نتانیاهو برای سد کردن راه رقبای خود جهت تشکیل دولت رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که آخرین تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای باقی ماندن در قدرت، روز یک‌شنبه، ۹ خرداد، به در بسته خورد و با مخالفت سیاستمداران رقیب روبرو شد. بدین‌ترتیب، برای نخستین بار طی سال‌های گذشته که آقای نتانیاهو در پست نخست‌وزیری اسرائیل بوده است احتمال پایین کشیدن وی از این مسند بیش از هر زمان دیگری جدی‌ به نظر می‌رسد. در حالی که یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید»، سه روز دیگر مهلت دارد تا وظیفه محول شده به او برای تشکیل دولت جدید را به سرانجام برساند، بنیامین نتانیاهو با احساس خطر جدی از اتحاد همه رقبا برای برکناری‌اش، بامداد یکشنبه پیشنهادهای متعددی را به سران دو حزب راستگرا ارائه کرد. آقای نتانیاهو با هدف ناکام گذاشتن یائیر لاپید در تشکیل دولت، به نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» و گیدئون ساعار، رهبر حزب «تیکوا خاداشا» («امید جدید») پیشنهاد داد که با او ائتلاف کنند و دوران چهار ساله نخست‌وزیری بین آن‌ها تقسیم شود. بنیامین نتانیاهو تاکید کرده که پیشنهاد او به هر دو حزب «یامینا» و «تیکوا خاداشا»، که هر..

آخرین تلاش‌های نتانیاهو برای سد کردن راه رقبای خود جهت تشکیل دولت

رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که آخرین تلاش‌های بنیامین نتانیاهو برای باقی ماندن در قدرت، روز یک‌شنبه، ۹ خرداد، به در بسته خورد و با مخالفت سیاستمداران رقیب روبرو شد.

بدین‌ترتیب، برای نخستین بار طی سال‌های گذشته که آقای نتانیاهو در پست نخست‌وزیری اسرائیل بوده است احتمال پایین کشیدن وی از این مسند بیش از هر زمان دیگری جدی‌ به نظر می‌رسد.

در حالی که یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید»، سه روز دیگر مهلت دارد تا وظیفه محول شده به او برای تشکیل دولت جدید را به سرانجام برساند، بنیامین نتانیاهو با احساس خطر جدی از اتحاد همه رقبا برای برکناری‌اش، بامداد یکشنبه پیشنهادهای متعددی را به سران دو حزب راستگرا ارائه کرد.

آقای نتانیاهو با هدف ناکام گذاشتن یائیر لاپید در تشکیل دولت، به نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» و گیدئون ساعار، رهبر حزب «تیکوا خاداشا» («امید جدید») پیشنهاد داد که با او ائتلاف کنند و دوران چهار ساله نخست‌وزیری بین آن‌ها تقسیم شود.

بنیامین نتانیاهو تاکید کرده که پیشنهاد او به هر دو حزب «یامینا» و «تیکوا خاداشا»، که هر یک تنها شش کرسی دارند، نظر به ۳۰ کرسی که حزب لیکود در آخرین انتخابات بدست آورده، «سخاوتمندانه» است.

او گفته که احزاب راستگرا نباید با احزاب چپ هم‌پیمان شوند زیرا این «خیانت به کشور، ملت و ارتش اسرائیل و به مخاطره انداختن کشور در برابر تهدیدهای جدی منطقه‌ای است».

این چهارمین بار در دو سال اخیر است که پس از چهار انتخابات این کشور، بنیامین نتانیاهو در تشکیل یک ائتلاف پایدار برای دولت، با شکست روبرو می‌شود. بیشتر در این باره:

شکست نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید دولت اسرائیل

اما گیدئون ساعار و نفتالی بنت پیشنهاد آقای نتانیاهو را رد کرده و گفته‌اند پیشینه او نشان می‌دهد که ائتلاف با احزاب دیگر را محترم نمی‌شمارد و وعده‌اش برای تقسیم دوران نخست‌وزیری با سران احزاب دیگر، «یک دروغ دیگر است».

گیدئون ساعار روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت پیشنهاد بنیامین نتانیاهو را اساسا جدی نمی‌داند.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، نفتالی بنت نیز روز یکشنبه در نشست فراکسیون حزب خود گفت، ائتلاف با حزب لیکود تا زمانی که بنیامین نتانیاهو در راس آن است، در دستور کار نیست.

به گفته شبکه کان، آقای بنت افزود ائتلاف با یائیر لاپید را برای تشکیل «دولت تغییر» بر اتحاد با حزب لیکود ترجیح می‌دهد.

از نفتالی بنت نقل شده که او شامگاه یک‌شنبه در یک نشست خبری، تصمیم نهایی خود را برای تشکیل ائتلاف جهت تحقق «دولت تغییر» اعلام خواهد کرد.

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند، همه شواهد نشان می‌دهد که «دولت تغییر» تا پیش از پایان مهلت ۲۸ روزه تشکیل دولت که در اختیار یائیر لاپید است، برپا خواهد شد.

این دولت متشکل از حزب «یش آتید» و سه حزب راستگرای «یامینا»، «تیکوا خاداشا» و «اسرائیل بیتنو» («اسرائیل خانه ما») به رهبری آویگدور لیبرمن و نیز چند حزب میانه و چپ خواهد بود که یک حزب کوچک از اعراب اسلامگرای اسرائیل به نام «الموحده» نیز از آن حمایت می‌کند.

بر اساس توافق صورت گرفته، نفتالی بنت ابتدا دو سال نخست‌وزیر خواهد بود و سپس یائیر لاپید برای دو سال بعدی این سمت را برعهده خواهد گرفت.

این در حالی است که دو هفته پیش که اسرائیل در اوج عملیات جنگی با سازمان حماس در غزه بود، نفتالی بنت از مذاکرات تشکیل ائتلاف با احزاب میانه و چپ کناره گرفت و دوباره به بنیامین نتانیاهو و حزب لیکود نزدیک شد.

نفتالی بنت مانورهای سیاسی خود را این‌گونه توجیه کرده که می‌خواهد از کشاندن کشور به یک انتخابات دیگر جلوگیری کند.

اما بسیاری از سیاستمداران حزب لیکود، نفتالی بنت را یک سیاستمدار «تشنه قدرت» می‌دانند که به آرمان‌های احزاب راستگرا و «صهیونیستی» پشت پا می‌زند. حزب لیکود روز یکشنبه بیانیه‌ تندی علیه نفتالی بنت و حزب او منتشر کرد.

در این میان، ایسرائل کاتز، وزیر دارایی و فرد شماره دو حزب لیکود، با نکوهش شدید احزاب راستگرای رقیب که حاضر به ائتلاف به احزاب میانه و چپ شده‌اند، پیشنهادی متفاوت برای بقای قدرت حزب لیکود در قدرت ارائه کرد.

آقای کاتز روز یکشنبه برای نخستین بار تایید کرد که به بنیامین نتانیاهو پیشنهاد فوری داده است که فعلا از رهبری حزب لیکود کنار برود تا او یا یک سیاستمدار این پست را به‌دست گرفته و بتواند با تشکیل ائتلاف با احزاب راستگرا، دولت را در دست لیکود حفظ کند.

اسرائیل در دو سال گذشته چهار بار انتخابات پارلمانی برگزار کرده است اما نتیجه همه آن‌ها بن‌بست در تشکیل یک دولت باثبات بوده است.

بسیاری از ناظران سیاسی در اسرائیل اتفاق نظر دارند که اگر «دولت تغییر» در سه روز باقی‌مانده تشکیل نشود، برگزاری انتخابات پنجم حتمی خواهد بود، و در آن صورت، احزاب کوچک و راستگرایان نوظهور، از صحنه حذف خواهند شد. این وضعیتی است که بنیامین نتانیاهو در آرزوی آن است.

از سوی دیگر، آقای نتانیاهو با وجود جدی بودن خطر از دست دادن قدرت، کماکان به وظایف ادامه داده است.

او روز یکشنبه با عباس کامل، رئیس سازمان اطلاعات و امنیت مصر، که برای تثبیت آتش‌بس نانوشته اخیر میان اسرائیل و حماس به اورشلیم رفته است، دیدار و گفت‌وگو کرد و همزمان وزیر خارجه دولت خود، ژنرال گابی اشکنازی را برای گفت‌وگو در باره موضوع غزه، راهی قاهره کرد.