۱ تیر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

کرونا در ایران – توقف واکسیناسیون در برخی از شهرها؛ مقامات بهداشتی در پی جبران کاستی‌ها با وعده واکسن ایرانی

چند روز پس از آنکه علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توقف تزریق واکسن کرونا در کشور را رد کرد، دانشگاه علوم‌ پزشکی شیراز با صدور اطلاعیه‌ای از توقف واکسیناسیون کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داد. در همین حال، کاربران در فضای مجازی از مراجعه به مراکز واکسیناسیون و نبود واکسن برای تزریق دز دوم خبر داده‌اند. واکسن نیست وهیچ توضیحی درباره این که چرا #واکسن نیست وچرا گروه سنی جدید اعلام نمی‌شود وچرا بدتر از همه دوز دوم واکسن‌های #کرونا تزریق نمی‌شود نیز نمی‌دهند. واکسن نیست و هیچ بهانه ای نیز اکنون و پس از این همه زمان برای تهیه واکسن دیگر قابل قبول نیست پس #واکسن_بخرید و #واکسن_بسازید — میرا قربانی فر (@miraghorbanifar) June 6, 2021وزیر بهداشت وقتی ناراحت میشه واسه شهدا نامه مینویسه. ما که بابامون دز اول واکسن رو زده و دز دوم را باید امروز میزد و واکسن نبوده که بزنه و چند روز دیگه هم یک عمل جراحی سنگین داره و همه اعضای خانواده دارن از اضطراب خفه میشن باید به کی نامه بنویسیم؟ — Marjan Laghaee (@MarjanLaghaee) June 7, 2021واکنش مقامات بهداشتی ایران: مقصر دانستن شرکت‌های سازنده، تمرکز..

چند روز پس از آنکه علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا توقف تزریق واکسن کرونا در کشور را رد کرد، دانشگاه علوم‌ پزشکی شیراز با صدور اطلاعیه‌ای از توقف واکسیناسیون کرونا تا اطلاع ثانوی خبر داد.

در همین حال، کاربران در فضای مجازی از مراجعه به مراکز واکسیناسیون و نبود واکسن برای تزریق دز دوم خبر داده‌اند.

واکسن نیست وهیچ توضیحی درباره این که چرا #واکسن نیست وچرا گروه سنی جدید اعلام نمی‌شود وچرا بدتر از همه دوز دوم واکسن‌های #کرونا تزریق نمی‌شود نیز نمی‌دهند.
واکسن نیست و هیچ بهانه ای نیز اکنون و پس از این همه زمان برای تهیه واکسن دیگر قابل قبول نیست پس #واکسن_بخرید و #واکسن_بسازید

— میرا قربانی فر (@miraghorbanifar) June 6, 2021

وزیر بهداشت وقتی ناراحت میشه واسه شهدا نامه مینویسه. ما که بابامون دز اول واکسن رو زده و دز دوم را باید امروز میزد و واکسن نبوده که بزنه و چند روز دیگه هم یک عمل جراحی سنگین داره و همه اعضای خانواده دارن از اضطراب خفه میشن باید به کی نامه بنویسیم؟

— Marjan Laghaee (@MarjanLaghaee) June 7, 2021

  • واکنش مقامات بهداشتی ایران: مقصر دانستن شرکت‌های سازنده، تمرکز بر واکسن ایرانی

چندی پیش کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، از واردات حدود هفت میلیون دز واکسن در ماه جاری خبر داده بود اما آنطور که از گزارش‌های کمبود واکسن پیدا است، این موضوع به تاخیر افتاده است.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و عضو کمیته علمی کووید-۱۹ بخشی از این نابسامانی را به گردن شرکت‌های تولید واکسن سینوفارم و اسپوتنیک انداخته است که به گفته او «بدقولی» کرده‌اند.

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت نیز در توییتر، سازنده‌های واکسن و مصرف «۸۰ درصد» از موجودی واکسن توسط «چند کشور» را دلیل اصلی این تاخیر دانسته است.

حالا که تولیدکنندگان واکسن خارجی در‌ تحویل واکسن خریداری شده بدقولی می‌کنند و هشتاد درصد واکسن در‌ چند کشور مصرف شده است،
به این فکر کنیم:
«اگر واکسن نمی‌ساختیم» چه آینده‌ سیاسی و‌ اجتماعی در انتظار ایران بود؟!

— علیرضا وهاب‌زاده (@vahabzadeh_ali) June 6, 2021

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز ابراز امیدواری کرد که با دریافت مجوز استفاده اضطراری واکسن برکت، واکسیناسیون با واکسن ایرانی آغاز شود.