۱ تیر ۱۴۰۰

رادیو پی‌آر‌سی

رادیو و سایت خبری فارسی زبان

چین خواستار کاهش تسلیحات اتمی روسیه و آمریکا و پیشرفت در مذاکرات برجام شد

چین خواستار کاهش تسلیحات اتمی روسیه و آمریکا و پیشرفت در مذاکرات برجام شد وانگ یی، وزیر خارجه چین وانگ یی، وزیر خارجه چین روز جمعه ۲۱ خرداد و یک روز قبل از اجلاس سران آمریکا و روسیه از این دو کشور خواست زاردخانه اتمی خود را کاهش دهند. به گزارش خبرگزاری رویترز، وانگ یی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی خلع سلاح که به ابتکار سازمان ملل وبه صورت مجازی برگزار می‌شود گفت کاهش بیشتر در تسلیحات اتمی آمریکا و روسیه به اقدامات چند جانبه در راستای خلع سلاح هسته‌ای کمک خواهد کرد. وزیر خارجه چین در انتقادی غیرمستقیم از آمریکا گفت: «چین با توسعه و استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی در ابعاد منطقه‌ای و جهانی توسط یک کشور مشخص که ثبات راهبردی را به خطر می‌اندازد مخالف است. ما مخالف استقرار موشک‌های میان برد بالستیک توسط همان کشور در همسایگی سایر کشورهای جهان هستیم.» دولت آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن اعلام کرده که قصد دارد با توسعه نفوذ و افزایش قدرت نظامی چین در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مقابله کند. چین نیز یکی از قدرت‌های هسته‌ای مهم جهان است ولی زرادخانه اتمی آن از آمریکا و روسیه کوچکتر است...

چین خواستار کاهش تسلیحات اتمی روسیه و آمریکا و پیشرفت در مذاکرات برجام شد

وانگ یی، وزیر خارجه چین
وانگ یی، وزیر خارجه چین

وانگ یی، وزیر خارجه چین روز جمعه ۲۱ خرداد و یک روز قبل از اجلاس سران آمریکا و روسیه از این دو کشور خواست زاردخانه اتمی خود را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وانگ یی در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی خلع سلاح که به ابتکار سازمان ملل وبه صورت مجازی برگزار می‌شود گفت کاهش بیشتر در تسلیحات اتمی آمریکا و روسیه به اقدامات چند جانبه در راستای خلع سلاح هسته‌ای کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه چین در انتقادی غیرمستقیم از آمریکا گفت: «چین با توسعه و استقرار سامانه‌های دفاع ضد موشکی در ابعاد منطقه‌ای و جهانی توسط یک کشور مشخص که ثبات راهبردی را به خطر می‌اندازد مخالف است. ما مخالف استقرار موشک‌های میان برد بالستیک توسط همان کشور در همسایگی سایر کشورهای جهان هستیم.»

دولت آمریکا به ریاست جمهوری جو بایدن اعلام کرده که قصد دارد با توسعه نفوذ و افزایش قدرت نظامی چین در منطقه آسیا و اقیانوس آرام مقابله کند. چین نیز یکی از قدرت‌های هسته‌ای مهم جهان است ولی زرادخانه اتمی آن از آمریکا و روسیه کوچکتر است.

رابرت وود، سفیر آمریکا در زمینه خلع سلاح در سخنانش از دولت چین خواست در مذاکرات دو جانبه با واشنگتن برای کاهش خطر و ثبات راهبردی شرکت کند. او افزود: «دولت چین تا امروز به تلاش آمریکا برای شروع مذاکره در این زمینه‌ها پاسخ منفی داده است.»

وزیر خارجه چین در بخش دیگری از سخنانتش خاطرنشان کرد که ریشه اصلی بحران هسته‌ای ایران «اقدامات یکجانبه و قلدرمنشانه آمریکاست.»

آمریکا در اردیبهشت ۹۷ از برجام که در سال ۹۴ با هدف پیشگیری از دستابی ایران به امکان تولید سلاح‌های هسته‌ای امضاء شده بود خارج شد و در ماه‌های بعد تحریم‌های شدید علیه آن کشور را از سرگرفت.

وانگ یی افزود: «لغو تحریم‌ها علیه ایران در مرحله اول برای بازگشت به توافق هسته‌ای یک امر طبیعی است.»

او یادآوری کرد که همزمان با رسیدن مذاکرات وین به مراحل نهایی، کشورهای امضاء کننده توافق باید اقدامات دیپلماتیک خود را «برای احيای برجام» افزایش دهند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن